Przejdź do treści
TS-11 Iskra (fot. Lubelska Grupa Spotterska)
Źródło artykułu

TS-11 Iskra ponownie na nowotarskim niebie!

Aeroklub Nowy Targ przekazał wiadomość z ostatniej chwili! Dzięki LOTOS-Air BP na VIII Nowotarskim Pikniku Lotniczym gościć będzie samolot TS-11 Iskra, należący do Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła.

Nie lada gratka czeka fanów lotnictwa w dniacch 13-14.08.2016 r., w tym samolotów odrzutowych. Po raz pierwszy na nowotarskim niebie zobaczymy dwa cywilne samoloty odrzutowe! Jeden z nich będzie operował z lotniska w Nowym Targu.

TS-11 Iskra to pierwsza polska konstrukcja napędzana silnikiem odrzutowym. Jest to samolot szkolno-treningowy, produkowany przez PZL Mielec. Pierwszy model został oblatany w 1960 roku. Zakłady w Mielcu produkowały go przez 25 lat, wypuszczając 424 sztuki, które latają do dnia dzisiejszego. Samolot występował w kilkunastu wersjach, głównie szkolno-treningowych, ale występowały także wersje z uzbrojeniem. Iskra zaprezentuje się w powietrzu każdego dnia jeden raz. W sobotę ok. godz. 16:40, natomiast w niedzielę ok. godz. 15:40. Serdecznie zapraszamy już dzisiaj!

Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła została powołana na początku 2014 r. Założyciele Piotr Maciejewski i Jakub Kubicki, to wielcy pasjonaci latania, piloci samolotowi i szybowcowi, od lat związani z polskim lotnictwem. Fundacja Biało-Czerwone Skrzydła za główny cel stawia sobie propagowanie polskiego lotnictwa oraz polskiej myśli techniki lotniczej. Iskra jest pierwszym eksponatem powstającego Latającego Muzeum Lotnictwa Polskiego.

W planach jest pozyskanie i przywrócenie do lotów innych samolotów, które zostały zbudowane w Polsce lub pełniły służbę w polskiej armii. Zachęcamy do odwiedzin stoiska Fundacji i firmy Lotos Air BP na Nowotarskim Pikniku Lotniczym, gdzie będzie można spotkać się i porozmawiać  z pilotami.

Cele Fundacji to: propagowanie sportów lotniczych i turystyki lotniczej; promowanie rozwoju infrastruktury lotniczej; wdrażanie rozwiązań i regulacji prawnych stwarzających warunki do rozwoju sportów lotniczych; przekazywanie wiedzy na temat lotnictwa; zachowanie i promocja polskiej myśli technicznej; promocja obronności kraju; prezentacja latających eksponatów fundacji w pokazach lotniczych w kraju i za granicą; stworzenie muzeum poświęconego prezentacji dorobku polskiej myśli techniki lotniczej; założenie pierwszej w Polsce organizacji obsługowej, dedykowane zabytkowym statkom powietrznym oraz ośrodek szkolenia dla cywilnych pilotów oferujący możliwość przeszkolenia na maszyny typu ex-military.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony