Jubileuszowy Piknik Lotniczy w Mielcu

Jubileuszowy Piknik Lotniczy na lotnisku w Mielcu

Aeroklub Mielecki wraz z PZL Mielec, Urządem Miasta Mielca, Urządem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego zapraszają na Jubileuszowy Piknik Lotniczy.

Myślą przewodnią będzie zaprezentowanie poszczególnych przedstawicieli produktów PZL, czyli samolotów które przez poszczególne dekady produkowane były w Mielcu – mówi Paweł Świerczyński, prezes Aeroklubu Mieleckiego, który koordynuje część lotniczą imprezy.

Pokaz rozpocznie się od filmu prezentującego samolot PZL – 37 Łoś, który jako pierwszy był produkowany w WSK. - Nie był to długi okres, nastała wojna. Mamy małą symulację walki powietrznej pomiędzy samolotami rosyjskimi i niemieckimi. Wykona to zespół Retro Sky Team, który zasymuluje walki powietrzne i naloty – przekazuje Świerczyński. 

Później do pokazów wystartują dwa sztandarowe samoloty PZL Mielec M18 Dromader, które wykonają zrzut biało czerwonej bomby wodnej. Następnie AN-2, produkowany najdłużej i w największej liczbie, wykona desant skoczków, w którym udział wezmą między innymi mistrzowie świata z WKS Wawel Kraków. 

Głównym akcentem samolotów odrzutowych będzie zespół Biało Czerwone Iskry. - Polskie Zakłady Lotnicze dostały gwarancję z Ministerstwa Obrony Narodowej. Dowódca Sił Powietrznych wyraził zgodę na uświetnienie tej imprezy pokazem zespołu akrobacyjnego Biało Czerwone Iskry – przekazuje koordynator części lotniczej pikniku. To będzie jeden z hitów imprezy!

Zaprezentowana zostanie także TS-11 Iskra z Fundacji Legend Lotnictwa, która będzie pomalowana w barwy prototypu.  

Przygotowywane są pokazy akrobacji:
- samolotowej: w duecie samolotu S-Bach XA41 pilotowany przez Artura Kielaka i TS-11 Iskra pilotowany przez Jerzego Lenia. To będzie połączenie historii i nowoczesności.
- oraz szybowcowej w wykonaniu Mistrza Świata Macieja Pospieszyńskiego.

Na Pikniku będzie także wystawa zabytkowych samolotów i szybowców.

Uzupełnieniem pokazów lotniczych będą gry i zabawy dla najmłodszych uczestników Pikniku.

 

W programie Jubileuszowego Pikniku Lotniczego znajdą się:

 • CSS-13 + Mucha 100 (hol)
 • PZL 104 Wilga + 3x Mucha STD (trój hol)
 • PZL-101 Gawron + S-1 Swift (hol + akrobacje) 
 • An- 2 (zrzut skoczków + pokaz w locie) 
 • 2x M-18 Dromader (biało-czerwona bomba wodna)
 • TS-11 Iskra (pokaz solowy) 
 • Grupa Retro SkyTeam – (symulacja walki powietrznej z okresu II wojny światowej) 
 • TS-8 Bies (przelot)
 • SB Lim-2 (pokaz sololowy)
 • M-21 Dromader Mini (przelot)
 • PZL-106 Kruk (przelot)
 • Zespół Biało Czerwone Iskry TS-11 Iskra (pokaz grupowy)
 • 2x M-20 Mewa (pokaz zespołowy) 
 • 3x AT-3 (pokaz zespołowy) 
 • XA-41 (pokaz solowy) + TS-11 (pokaz lotu w szyku)
 • M28 Skytruck (pokaz solowy)Jak dojechać?
Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych połączeń MKS, uruchomionych specjalnie na ten dzień. Autobusy oznakowane jako „L” oraz „L1”, kursować będą na dwóch trasach od godz. 7:40 do godz. 22:30, dowożąc pasażerów najpierw na Dzień Otwarty PZL Mielec, a następnie na piknik jubileuszowy. 

Trasa 1 - Z osiedla Lotników, linia "L" Al. Ducha Św. (pętla MKS) - małe Tesco - ul. Kilińskiego – Rynek – Mickiewicza – Niepodległości - Al. Kwiatkowskiego – Brama Główna, a następnie wydłużoną trasą do Lotniska przez Bramę Wschodnią. Powrót tą samą trasą.

Trasa 2 – Z osiedla Smoczka, linia „L1” ul. Zygmuntowska (tj. Os. Dąbrówki) - ul. Wyszyńskiego – Powstańców Warszawy – Szafera - Kwiatkowskiego - Brama Główna, następnie wydłużoną trasą do Lotniska przez Bramę Wschodnią. 

Szczegółowa informacja o godzinach odjazdów autobusów linii „L” i „L1” będzie dostępna na przystankach autobusowych na trasie obu linii.

Dojazd samochodami osobowymi na teren lotniska możliwy będzie tylko od strony Chorzelowa, ulicami Sienkiewicza i Kosmonautów (trasa czerwona). Dla zmotoryzowanych przygotowany zostanie parking, zlokalizowany na terenie przyległym do firmy Husqvarna. Stąd na miejsce imprezy należy udać się pieszo. 

Dla wybierających się na piknik pieszo lub rowerami wyznaczono alternatywną trasę przez bramę główną Specjalnej Strefy Ekonomicznej (trasa zielona). Parking rowerowy zlokalizowany będzie przy bramie północnej lotniska.

Źródło: Aeroklub Mielecki
comments powered by Disqus