Relacja z zawodów spadochronowych na celność lądowania Antygrawitacja Radawca 2019

Skoczek spadochronowy (fot. aeroklub.lublin.pl)

W dniach 7-8.09.2019 r. na terenie lotniska Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu rozegrano zawody spadochronowe w konkurencji indywidualnej o puchar Starosty Powiatu Lubelskiego. Zawody rozgrywanow ramach cyklicznej imprezy noszącej nazwę Antygrawitacja Radawca.

Skoczkowie biorący udział w zawodach musieli posiadać umiejętności i odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego rodzaju skoków. Warunkiem uczestniczenia w zawodach dla zawodników krajowych było posiadanie ŚwiadectwaKwalifikacji minimum kategorii B, które wystawiane jest przez Urząd Lotnictwa Cywilnego a dla zawodników z zagranicy licencji USPA kategorii B, które wystawiane jest przez Organizację Spadochronową Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Uczestnicy zawodów mogli wykonywać swoje skoki na spadochronach tzw. „szybkich” typu skrzydło z wyłączeniem spadochronów typowo celnościowych. Ze względu na różne rozmiary czasz spadochronowych na których zawodnicy wykonywali swoje lądowania wyniki pomiarów odległości były przeliczane przez zastosowanie tzw. współczynnika Wing-load. Współczynnik ten jest zależny od masy skoczka i wielkości czaszy spadochronu więc wszyscy zawodnicy wraz ze sprzętem i wyposażeniem byli indywidualnie ważeni przed rozpoczęciem konkurencji.

Na terenie lotniska ułożono kwadrat o bokach 25 x 25m a w środku tego kwadratu koło o średnicy 1 m. Zadaniem zawodników było wylądowanie w tym kwadracie jak najbliżej a najlepiej w kole w środku tego kwadratu. Takie lądowanie uznawane było wtedy za udane. Od miejsca lądowania do obrzeża tego koła mierzona była odległość. W przypadku gdy skoczek wylądował poza wyznaczonym kwadratem lądowanie traktowane było jako nieudane.

W zawodach udział wzięło 15 skoczków a skoki wykonywane były z wysokości 1500m z samolotu AN-2. Wykonano dwie rundy skoków, z których pierwsza była rundą kwalifikacyjną, a druga rundą finałową. Dwie kolejki skoków rundy kwalifikacyjnej wyłoniło 12 skoczków, którzy awansowali do rundy finałowej.

W rundzie finałowej przeprowadzono jeszcze 3 kolejki skoków, które wyłoniły zwycięzców współzawodnictwa. Wśród zawodników, którzy mieli wszystkie lądowania udane lub prawie wszystkie i osiągnęli najmniejsze odległości od koła znajdującego sięw środku kwadratu wyłoniono zwycięzców tych zawodów.

Kolejność miejsc na podium ustaliła się następująco:
1. miejsce – Włodzimierz Rogulski
2. miejsce – Monika Kańczugowska
3. miejsce – Artur Czyrkowski

Na scenie głównej tegorocznych Dożynek Wojewódzkich odbyła się Ceremonia wręczenia Pucharów ufundowanych przez Starostę Powiatu Lubelskiego oraz nagród ufundowanych przez firmę BIZERBA.

Krótką fotorelację z zawodów można zobaczyć TUTAJ.

Źródło: Aeroklub Lubelski
comments powered by Disqus