Fiesta Balonowa w Płońsku
Zapraszamy fanów sportu balonowego oraz wszystkich spragnionych pięknych widoków i niezwykłej atmosfery na pierwsze w historii Płońska tak wyjątkowe wydarzenie – Balonową Fiestę! Już od 14 do 17 maja (czwartek–niedziela) niebo nad Płońskiem wypełni się kolorowymi balonami na ogrzane powietrze.
Przez cztery dni aż 8 ekip balonowych będzie prezentować swoje niezwykłe balony: poranne starty o wschodzie słońca, wieczorne loty przed zachodem, wspólne starty, przeloty nad miastem i widowiskowe lądowania.
Warto przypomnieć sobie, że polska przygoda z balonami zaczęła się ponad 230 lat temu. Dokładnie 236 lat temu, w piątek 14 maja 1790 roku, w Warszawie wraz z francuskim aeronautą Jeanem Pierre’em Blanchardem poleciał pierwszy Polak. Był nim krajczy koronny, archeolog, podróżnik i poseł poznański na Sejm – Jan Potocki (razem z nim w koszu był też jego ulubiony biały pudel). To nie jest legenda – to fakt opisany w źródłach historycznych. Całą fascynującą historię pierwszych balonów w Polsce spisał 40 lat temu mieszkaniec Płońska Andrzej Lewandowski. Tekst jest piękny, pełen smaczków i szczegółów, o których mało kto dzisiaj pamięta. Polecamy przeczytać w całości – naprawdę warto (w komentarzach LINK)!
Pierwszy start balonów zaplanowano 14 maja wieczorem. W piątek, oprócz porannego i wieczornego lotu, odbędzie się ok. godziny 20:30 nocny przejazd ekip balonowych przez miasto (odkryte przyczepy + palniki ziejące ogniem – bardzo widowiskowe!). W sobotę kolejny poranny i wieczorny lot, a do tego w godzinach 16:00-20:00 organizatorzy zaplanowali strefę lotów na uwięzi, dmuchana powłoka – można wejść do środka (miejsce organizatorzy podadzą wkrótce).
A w niedzielę (17 maja) wielki finał. Najpierw poranny lot a potem od godziny 14:00 na fanów lotnictwa Balonowy Piknik Rodzinny w MODR Poświętne. Główną atrakcją będzie prawdziwy balon na ziemi! Będzie można wejść do kosza i zrobić sobie zdjęcia, a także wejść do napompowanej powłoki balonu leżącej na trawie.
To będą cztery dni pełne emocji, kolorów i niezwykłych widoków! Wydarzenie, jakiego w Płońsku jeszcze nie było!
Organizatorzy i partnerzy: Balonowa Strona Nieba, Aeroklub Regionu Płońskiego EPMX, Starostwo Powiatowe w Płońsku, Miasto Płońsk, MODR Poświętne
Zapraszamy na to niecodzienne i efektowne wydarzenie – spotkajmy się pod balonowym niebem!
Więcej informacji na stronie wydarzenia https://www.facebook.com/events/984872854487803/
Komentarze