54. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki

54. Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki (fot. Marcin Sigmund)

Już od czwartku do soboty, w dniach 23-26.06.2016 r., na lotnisku w Pobiedniku Wielkim będzie można zobaczyć zawodników z całej Polski, którzy zlecą się na 54 Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki, organizowany przez Aeroklub Krakowski.

Lot Południowo-Zachodniej Polski im. Franciszka Żwirki to prawdopodobnie najstarsza na świecie impreza sportu samolotowego. Jej początek sięga 1929 roku, kiedy to Akademicki Aeroklub w Krakowie, w rok po rozpoczęciu działalności zorganizował pierwsze zawody lotnicze. Celem zawodów jest wyłonienie najlepszego pilota precyzyjnego. Lotnicy muszą sprostać wyzwaniom, które czekają na nich w powietrzu. Najważniejszy jest dokładny pilotaż i precyzyjna nawigacja, a żeby utrudnić zadanie, tolerancja czasowa na trasie wynosi 2 sekundy błędu! Przy prędkości samolotu rzędu 140 km/h wydaje się to wręcz niemożliwe!

Dzisiejsze zawody, różnią się pod wieloma aspektami od tych sprzed II Wojny Światowej, jednak podejście i zaangażowanie zawodników nie zmieniło się w żadnym calu.

Cel jest tylko jeden, wygrać w Krakowie!

Organizatorzy mają nadzieję, że frekwencja dopisze! Gorąco zachęcają młodzież do postawienia pierwszych kroków w Lataniu Precyzyjnym, właśnie w Krakowie! Również liczą na byłych zawodników, którzy mieliby świetną okazję do wznowienia kariery sportowej! Krakowskie zawody w tym roku kończą rywalizację w Precyzyjnym Pucharze Polski!

 

Źródło: Aeroklub Krakowski
comments powered by Disqus