Przejdź do treści
Mazury Air Show, fot. PAP
Źródło artykułu

W 2022 r. odbędzie się 22 edycja Mazury AirShow

Organizatorzy Mazury AirShow poinformowali, iż po 2 latach przerwy spowodowanej ograniczeniami pandemii COVID-19 zamierzają wznowić największe cywilne pokazy lotnicze w Polsce przystępując do organizacji już 22 ich edycji. Impreza jest zaplanowana w dniach 6-7 sierpnia 2022 r.

Mazury AirShow to największe cywilne pokazy lotnicze w Polsce, jedyne co do formy realizacji (nad wodą j. Niegocin i na wodzie – wodnosamoloty) i zawsze realizowane  w formie "non profit", niekomercyjne i nie biletowane. W 2013 roku wyróżnione w konkursie "Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur" statuetką w kategorii wydarzenie, a w 2014 roku wyróżnione przez Marszałka Województwa certyfikatem marki regionalnej "Produkt Warmia Mazury".

Podczas Centralnych Uroczystości Obchodów 100-lecie Lotnictwa Polskiego, 28.08.2018 roku, w Warszawie, Kapituła składająca się z przedstawicieli Krajowej Rady Lotnictwa i redakcji czasopisma Skrzydlata Polska oceniając rangę i znaczenie atrakcyjności lotniczo-społecznej „Mazury AirShow” przyznała jako jedynym pokazom w Polsce prestiżowe wyróżnienie „BŁĘKITNE SKRZYDŁA”.

Organizowane od 1999 r. każdego roku do 2019 r. (21 edycji), z wymuszoną przerwą w 2020 i 2021 z powodu pandemii COVID-19. Bazą pokazów i miejscem wystawy statycznej jest lotnisko Kętrzyn Wilamowo (historyczne lotnisko b. Kwatery Hitlera), a dynamiczne pokazy odbywają się w Giżycku na jeziorze (wodnosamoloty) i nad jeziorem Niegocin.
 
Oglądane są bez ograniczeń dostępu z plaży miejskiej, portu Żeglugi Mazurskiej, brzegów jeziora, statków i jachtów zakotwiczonych na jeziorze, a nawet z balkonów domów Giżycka. Obserwatorami mazurskich pokazów bywa 150 do ponad 200 tys. osób, co głównie jest uzależnione od warunków meteorologicznych!!!

W okresie poprzedzającym pokazy i w dniach pokazów funkcjonuje AirShow Radio, dzięki któremu w czasie realizacji bloków pokazów jest emitowany fachowy komentarz dla obserwatorów w promieniu kilkunastu kilometrów, za pośrednictwem zwykłych odbiorników radiowych lub z wykorzystaniem smartfonów (telefonów komórkowych).

W dniach zaplanowanych pokazów funkcjonuje również Studio TV Mazury AirShow realizujące transmisję internetem w świat. W 2018 roku kiedy odbyła się 20-sta edycja pokazów, zespół Studia TV odnotował wejścia z 40 państw.

Wydawane jest czasopismo pn. „Mazury AirShow”, w atrakcyjnej szacie graficznej, dwujęzyczny (w j. polskim i angielskim), jako okolicznościowy magazyn – rocznik. Wydawnictwo jest intelektualnym wsparciem największych cywilnych pokazów lotniczych w Polsce. Celem ponad czasowego wydawnictwa jest atrakcyjna prezentacja wybranych samolotów, ciekawych zdarzeń i zespołów lotniczych, ważnych wydarzeń z historii lotnictwa oraz problemów rozwijającego się lotnictwa XXI wieku, w formie przystępnej dla szerokiego kręgu odbiorców.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony