Przejdź do treści
Dzień Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II
Źródło artykułu

Dzień Pamięci Wielkich Polaków na kętrzyńskim lotnisku

Już po raz dziewiąty na lotnisku Kętrzyn Wilamowo obchodzono "Dzień Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II". Honorowy patronat nad uroczystością objęli ks. kardynał Józef Glemp - Prymas Polski oraz ks. kardynał Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowski. Uroczystości odbyły się w dniach 2 i 3 października.

Wzorem lat ubiegłych w przeddzień uroczystości, w Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym 2 października odprawiona została uroczysta Msza święta celebrowana przez Księży Marianów. Uroczystości uzupełnił program słowno-muzyczny o Prymasie Tysiąclecia w wykonaniu Szkoły Podstawowej w Smolajnach oraz przejście z Krzyżem i ze Światłami z Bazyliki do kalwarii Prymasa w klasztornym Ogrodzie.

3 października obchody kontynuowano na Lotnisku Kętrzyn Wilamowo. Rozpoczęły się one tuż przed godziną 12.00. Wtedy to gospodarz uroczystości, Prezes Aeroklubu Krainy Jezior Stanisław Tołwiński rozpoczął uroczystości słowami: "Janie Pawle II - Ojcze Święty! Stefanie Kardynale Wyszyński - Prymasie Tysiąclecia! Stajemy tu dziś, na lotnisku Kętrzyn Wilamowo, by kultywować pamięć o Waszych Świątobliwościach, o wielkich osobowościach i wybitnych Polakach (…)"

Dźwięki hymnu narodowego i podniesiona do góry flaga państwowa podkreśliły doniosły charakter uroczystości. Obchody "Dnia Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Jana Pawła II" na Lotnisku zostały otwarte. Uroczystość uświetniły kompanie honorowe wraz z Orkiestrą Wojskową, które zajęły miejsca przed obeliskami.

Ks. prałat dr Zygmunt Klimczuk, w słowie wstępnym powitał zaproszonych gości, nawiązał do postaw i twórczości obu bohaterów dnia. Uzasadnił także istotę obchodów "Dnia Pamięci…" w Kętrzynie. Głos zabrał również Burmistrz Miasta Kętrzyn.

W dalszej części uroczystości Stanisław Tołwiński, prezes AKJ odczytał nadesłane listy okolicznościowe, po czym złożono wieńce pod obeliskami Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia. Delegacja AKJ dodatkowo złożyła także kwiaty pod obeliskiem poświęconym pilotom poległych w katastrofie samolotu CASA (w r. 2008r.) oraz lotnikom, którzy zginęli wykonując zadania lotnicze.

Pierwszą część uroczystości zakończyły przegrupowania kompanii honorowych, Orkiestry Wojskowej oraz pocztów sztandarowych. Zgromadzeni udali się na celebrowaną już tradycyjnie w hangarze lotniczym Mszę Świętą koncelebrowaną, której przewodniczył ks. Infułat Julian Żołnierkiewicz. Mszę świętą muzycznie uświetnił chór kętrzyńskich parafii św. Katarzyny i św. Jacka.

Tradycyjnie już na koniec uroczystości można było się posilić w kuchni polowej. W momencie wspólnego poczęstunku dostojnicy państwowi i samorządowi, duchowni, oficerowie i szeregowi żołnierze oraz licznie zgromadzona młodzież i okoliczni parafianie zasiadają do wspólnego posiłku, jest to bowiem wyrazem braterstwa zgodnego z naukami Prymasa Wyszyńskiego: przy "jednym stole" i przy "wspólnej strawie" …

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony