W Rudnikach szybownicy rozpoczęli sezon

Rozpoczęcie sezonu w Aeroklubie Częstochowskim/ fot. Aeroklub Częstochowski

Pogoda w minioną niedzielę sprzyjała szybowcowym lotom. Szybownicy z Aeroklubu Częstochowskiego rozpoczęli sezon. Latali intensywnie cały dzień.

Hangary były już dawno wysprzątane, nowe liny założone na wyciągarkę, a szybowce poskładane. Szybownicy planowali pierwsze loty w tym roku na miniony weekend, ale pogoda spłatała im figla. Uważnie nasłuchiwali prognozy meteorologicznej.

– W sobotę przechodził nad Polską chłodny front powietrza. Były opady śniegu i deszczu, a to nie pozwoliło na żadne loty. Ale niedziela dała nam nadzieję. Po przejściu frontu chłodnego powietrze jest czyste. Powstają dobre prądy termiczne. Tworzą się sprzyjające warunki do latania – mówi Artur Osmulski, zajmujący się szkoleniem szybowcowym w Aeroklubie Częstochowskim.

Szybownicy wykorzystali niedzielną dobrą pogodę. Było słonecznie, choć trochę chłodno. Niebo nad lotniskiem w Rudnikach szybko wypełniło się płynącymi w powietrzu szybowcami.

– Noszenia w kominach termicznych były nawet do 4 metrów na sekundę. Szybownicy osiągali wysokość i 1.100 metrów – mówi Michał Braszczyński, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego.

– Lataliśmy intensywnie – przyznaje Artur Osmulski. – Zrobiliśmy 26 lotów. W powietrze wzbiło się 10 pilotów.

Szybownicy latali w towarzystwie ptaków, których było bardzo dużo w powietrzu. Dla pilotów obecność skrzydlatych towarzyszy to nie tylko przyjemność obcowania z naturą.

– Ptaki mają szósty zmysł. Sygnalizują nam miejsce kominów wznoszących, co możemy wykorzystać – opowiada szybownik z Aeroklubu Częstochowskiego. I dodaje, że za rozpoczęciem sezonu tęsknił całą zimę. – Choć mam około tysiąc godzin nalotu czekałem niecierpliwie na ten moment – przyznaje Artur Osmulski. – Taki pierwszy lot po zimowej przerwie robi potężne wrażenie. Lataliśmy sobie, patrzyliśmy na świat z góry, rozmyślaliśmy. Życie staje się inne – podsumowuje. (wik)

Zajrzyj do galerii zdjęć na stronie Aeroklubu Częstochowskiego.

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus