Zbyszek Nieradka z Aeroklubu Częstochowskiego jest liderem szybowcowych mistrzostw świata w klasie 18-metrowej

Trzymamy kciuki za Zbyszka!

Zbyszek Nieradka, członek Aeroklubu Częstochowskiego jest liderem w klasie 18-metrowej

32. Szybowcowych Mistrzostw Świata, które są rozgrywane w Teksasie w USA. Trzymamy kciuki za Zbyszka, który broni tytułu mistrza świata!

W ostatniej – jak dotąd konkurencji – rozegranej w minioną niedzielę Zbyszek Nieradka wywalczył drugie miejsce. Wyprzedził go jedynie Rosjanin Dmitry Timoshenko. Trzeci był Killian Walbrou z Francji.

– To była najszybsza konkurencja. Pierwszy raz w tych mistrzostwach została przekroczona średnia prędkość 160 km/h – mówi Jacek Dankowski, trener szybowcowej kadry narodowej. – Wszystkie klasy poleciały na konkurencje przez wyznaczone obszary w nakazanym czasie 3 godziny 15 minut. Była to siódma konkurencja pod rząd, w dodatku po bardzo wyczerpującej szóstej konkurencji, w której zawodnicy zmagali się przez wiele godzin z pogodą, upałem i odległością. To były główne powody krótszych konkurencji.

Na mistrzostwach świata w Uvalde w Teksasie w USA rozegrano już siedem konkurencji. Zbyszek Nieradka broni tytułu mistrza świata, który wywalczył dwa lata temu na Węgrzech. Na zawodach w Stanach Zjednoczonych lata bardzo równo plasując się w każdej konkurencji w czołówce. Jak dotąd raz wygrał – w drugim dniu zawodów, czterokrotnie zajął drugą pozycję, raz był czwarty, a raz szósty. Prowadzi w klasyfikacji łącznej. Zgromadził jak dotąd 6833 punkty. Wyprzedza innego Polaka Łukasza Wójcika (Aeroklub Włocławski), który po siedmiu konkurencjach ma 6752 pkt. Na trzecim miejscu znajduje się reprezentant Wielkiej Brytanii Mike Young z 6746 pkt. Wszyscy trzej startują na 18-metrowych szybowcach ASG 29. Na siódmej pozycji jest kolejny Polak Christoph Matkowski (Aeroklub Gliwicki) z 6368 pkt. W klasie 18-metrowej w mistrzostwach bierze udział 35 pilotów z całego świata.

Polacy startują także w klasie 15-metrowej i otwartej. Znakomicie leci w klasie 15-metrowej Sebastian Kawa (Aeroklub Bielsko-Bialski), który w łącznej punktacji plasuje się na razie na drugim miejscu. Tomasz Rubaj (Aeroklub Gliwicki) znajduje się na 12. lokacie. W klasie otwartej startuje Wiktor Koźlik (Aeroklub Ostrowski), który po siedmiu konkurencjach zajmuje 19. miejsce. Zawody potrwają do 19 sierpnia br. (wik)