Szybownicy walczą w Rudnikach o medale MP – dzień 5

Szybownicy walczą w Rudnikach o medale MP (fot. soaringspot.com)

Od 1 lipca na lotnisku w Rudnikach rozgrywane są 14 Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A, Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie 18 m oraz Regionalne Zawody szybowcowe w klasie Klub A i B. Poniżej zamieszczamy relację z kolejnego dnia zawodów.

Po jednym dniu odpoczynku wymuszonym przez pogodę, czwartek (7 lipca) przyniósł kolejną, dobrą konkurencję. Rotacje w tabeli nie ustają, choć podium Szybowcowych Mistrzostw Polski Klub A jak na razie utrzymane. W klasyfikacji ogólnej zmieniła się tylko kolejność, Łukasz Grabowski z Aeroklubu Włocławskiego zajmuje 2 miejsce, na prowadzeniu dalej Jakub Barszcz z Aeroklubu "Orląt" w Dęblinie. Łukasz Kornacki z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej po nieco słabszej konkurencji utrzymał się na 3, jednak na jego miejsce jest wielu chętnych, a Stanisław Wujczak z Aeroklubu Leszczyńskiego potrzebuje tylko 14 punktów, aby je zająć.

Z planowanego od rana zadania na 300 ostatecznie zrobiło się 206 km, w osi wiatru, który nieco osłabł w stosunku do poprzedniego dnia, jednak wciąż dawał o sobie znać. Noszenia poprawiły się dopiero w drugiej części dnia, wielu zawodników czekało w powietrzu i odchodziło na trasę nawet około godziny 15. Zwycięzca konkurencji Wojciech Wojtaczka z Aeroklubu Podhalańskiego potrzebował zaledwie 2:02 h dobrej pogody. Przecinając start o 14:32 pokonał trasę ze świetną prędkością 101,78 km/h, jako pierwszy przekraczając na tych zawodach granicę średniej prędkości 100 km/h. Różnice punktowe w dalszej części tabeli nie były duże, pomiędzy Jakubem Puławskim z Aeroklubu Ostrowskiego, który przyleciał na drugie miejsce, a Jakubem broniącym pierwszego miejsca w ogólnej, który w tej konkurencji zajął dopiero 30 miejsce, była różnica 73 punktów.

Tabela w Klubach A Regionalnych Zawodów Szybowcowych bez zmian. W konkurencji 5 na pierwszym miejscu ex aequo Łukasz Witkowski i Robert Podlejski, co zapewne bardziej cieszy Roberta, który utrzymuje wypracowaną przewagę w klasyfikacji ogólnej.

W Klubach B natomiast kolejną dobrą konkurencją zapewnił sobie prowadzenie w tabeli Marian Mitka z Aeroklubu Śląskiego. Andrzej Domagała z Aeroklubu Częstochowskiego spadł na miejsce 2. Zwycięzca 5 konkurencji Krzysztof Węgierski z Aeroklubu Kujawskiego nie zdołał jeszcze dogonić w ogólnej Daniela Kwaska z Aeroklubu Częstochowskiego.

Wyniki 5 dnia zawodów

Zachęcamy do oglądania galerii zawodów na stronie www.soaringspot.com


Przeczytaj również:
Szybownicy walczą w Rudnikach o medale MP – dzień 3 i 4
Szybownicy walczą w Rudnikach o medale MP – dzień 2
Szybowcowe zawody w Aeroklubie Częstochowskim rozpoczęte

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus