Szybownicy walczą w Rudnikach o medale MP – dzień 3 i 4

Szybownicy walczą w Rudnikach o medale MP (fot. soaringspot.com)

W piątek (1 lipca) na lotnisku w Rudnikach wystartowały 14 Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Klub A, Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie 18 m oraz Regionalne Zawody szybowcowe w klasie Klub A i B. Poniżej zamieszczamy relację z kolejnych dni zawodów.

3 dzień zawodów (4 lipca)

Trzeci dzień zawodów przyniósł pogodę na 1000 km. Całkiem dosłownie, gdyż w tym wyczynie sprawdził warunki Łukasz Błaszczyk, startując o 9 rano z lotniska w Rudnikach, by ponownie wylądować 10 h później.

Jak się okazało do pokonania tego dystansu potrzeba jednej Diany lub całej klasy Klub B, która w swojej drugiej konkurencji miała zadanie wytyczone na 250 km, jednak tylko 5 zawodników zdołało ukończyć trasę. Bardzo możliwe, że piloci, którzy nie chcieli zwolnić po wykręceniu do pierwszego punktu prędkości ponad 100 km/h, musieli pogodzić się z lądowaniem w polu. Częstochowski Puchacz 89 potrzebował ostatecznie 3:38 h na całe zadanie, co zapewniło Andrzejowi Domagale utrzymanie się na pierwszej pozycji w klasyfikacji ogólnej. Krzysztof Węgierski z Aeroklubu Kujawskiego pokonał trasę szybciej (3:20 h), jednak nie była to wystarczająca przewaga, aby wyrównać handicap pomiędzy Astirem CS i Puchaczem.

W klasie RZS Klub A dystans 313 km zdominowali zawodnicy Aeroklubu Częstochowskiego, zajmując trzy pierwsze miejsca w konkurencji, kolejno: Piotr Ligwiński, Łukasz Witkowski, Robert Podlejski. Dobra konkurencja pozwoliła również na nasze prowadzenie w klasyfikacji ogólnej, gdzie prowadzi Robert przed Łukaszem różnicą zaledwie 2 punktów.

SMP Klub A musiał zmierzyć się z odległością 422 km. Witold Czarnik z Aeroklubu Rzeszowskiego przeleciał trasę w czasie 4:28 h, przecinając start lotny jako jeden z pierwszych. Zapewne mógł czuć podczas tego lotu presję pościgu, gdyż duża grupa zawodników odchodzących około 5 minut po nim pokonała trasę z prędkością średnią oscylującą w granicach 90 km/h, co sprawia że różnice punktowe w tabeli są między nimi niewielkie. W klasyfikacji ogólnej po trzech konkurencjach na pierwszym miejscu Piotr Jarysz z Aeroklubu Konińskiego, który zapewnił sobie miejsce równymi lotami w dwóch drogich konkurencjach. Tuż za nim dotychczasowy lider klasyfikacji Jakub Barszcz z Aeroklubu "Orląt" w Dęblinie, na trzeciej pozycji Łukasz Grabowski z Aeroklubu Włocławskiego. Różnice punktowe w czołówce nie są duże, jedna wysoko punktowana trasa może wiele namieszać, dlatego zawodnicy ścigający pierwszą trójkę zapewne z niecierpliwością wyczekują zadania czwartego.

Wyniki 3 dnia zawodów

4 dzień zawodów (5 lipca)

Kolejna konkurencja okazała się tym, na co liczyli zawodnicy ścigający podium i tym, czego obawiali się liderzy.

W klasie SMP Klub A zadanie 4 było obszarówką – 2 obszary, 2 godziny, a do przelecenia od 150 do niecałych 280 km. Według zapowiedzi pogoda miała wytrzymać tylko do godziny 15, ewentualnie 16, stąd szybka konkurencja i równie szybkie starty. W rzeczywistości nad lotniskiem dobre warunki utrzymywały się dłużej, jednak w ten sposób wyłożone zadanie zapobiegło najprawdopodobniej większej ilości pól, gdyż ostatecznie błękit zniknął wśród szarawego kłębowiska rozlanych Cumulusów, a powracający do lotniska o 16 musieli się natrudzić.

Zadania nie obleciał lider klasyfikacji ogólnej, spadając tym samym na 19 miejsce. Na prowadzenie wrócił Jakub Barszcz z Aeroklubu "Orląt" w Dęblinie, który zajmował już 1 miejsce we wcześniejszych konkurencjach, który w 4 zadaniu zajął miejsce 4 ze stratą 38 punktów. Swoją pozycję utrzymał Łukasz Grabowski z Aeroklubu Włocławskiego, który doleciał jako 7. Dolotem na 2 pozycji zapewnił sobie miejsce 2 w ogólnej klasyfikacji (awans z 6) Łukasz Kornacki z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej. Zwycięzca tej obszarówki Mikołaj Zdun z Aeroklubu Leszczyńskiego wskoczył na miejsce 4 w ogólnej, którym musiał podzielić się Michał Lewczuk, oboje mają teraz 2696 punktów, a więc 77 straty do brązowego miejsca medalowego.

W RZS Klub A klasyfikacja ogólna bez zmian, na prowadzeniu umocnił się Robert Podlejski z Aeroklubu Częstochowskiego zwycięstwem w 4 konkurencji. Klubowy kolega Roberta Łukasz Witkowski miał trochę problemów na trasie, dlatego zamiast spokojnie gonić pierwsze miejsce, będzie musiał pilnować miejsca drugiego przed Olgierdem Urbańczykiem z AOS Politechnika Rzeszowska.

Zamieszanie w tabelach w 4 dniu zawodów byłoby większe, gdyby nie wypracowana w czołówce przewaga. Pomimo lądowania w polu na prowadzeniu w klasyfikacji ogólnej utrzymuje się Andrzej Domagała z Aeroklubu Częstochowskiego, nie ustępując najlepszemu w 4 konkurencji Puchaczowi z Aeroklubu Śląskiego, dowodzonemu przez Mariana Mitkę. Miejsce 3 w ogólnej utrzymał również zawodnik Aeroklubu Częstochowskiego Daniel Kwasek, który także wylądował w polu.

Wyniki 4 dnia zawodów

Zachęcamy do oglądania galerii zawodów na stronie www.soaringspot.com

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus