Szybowcowe zawody w Aeroklubie Częstochowskim rozpoczęte

Zawody szybowcowe w Aeroklubie Częstochowskim (fot. Aeroklub Częstochowski)

Niewiele czasu mieli organizatorzy w sobotę (2 lipca) na ceremonię rozpoczęcia zawodów, gdyż od pierwszego dnia pogoda dopisała i niemal 70 szybowców wzbiło się w powietrze do konkurencji.

Bez zbędnej zwłoki, ze względu na prognozowane w drugiej części dnia ryzyko burz, o godzinie 11:15 rozpoczęły się starty ziemne. Pojawiające się kolejno na niebie szybowce wyprzedzały tylko Cumulusy, które pojawiając się bez zapowiedzi jeszcze bardziej zachęcały do zaciętej walki od samego początku.

Według wstępnych wyników zwycięzcą sobotniej konkurencji obszarowej w Szybowcowych Mistrzostwach Polski klub A jest Jakub Barszcz z Aeroklub "Orląt" w Dęblinie z prędkością 97.69 km/h, tuż za nim, z prędkością niższą o zaledwie 0,02 km/h, Piotr Jarysz z Aeroklubu Konińskiego. Trzecią lokatę w 49-osobowej stawce Mistrzostw Polski zajął Łukasz Grabowski, który „zamarudził” na trasie o kolejne 0,04 km/h.

W Regionalnych Zawodach Szybowcowych startuje łącznie 19 zawodników. Nieco krótszy limit czasowy dla Klubów A wynosił 2:30 h, zwycięzca Wiesław Kusiak z Aeroklubu Ziemi Piotrkowskiej pokonał trasę najszybciej, planując dolot na 1:43 min powyżej limitu.

Wśród Klubów B nie wszyscy zawodnicy zdecydowali się wydłużać trasę, pomimo wysokich podstaw i dobrych noszeń. Wykorzystali jednak warunki uzyskując dobrą prędkością średnią, a najlepiej zrobił to Andrzej Domagała z Aeroklubu Częstochowskiego, wykręcając na Puchaczu prędkość powyżej 83 km/h.

Konkurencje będą rozgrywane do 9 lipca.

Oficjalne wyniki można śledzić na platformie: www.soaringspot.com

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus