Skwer Lotników na Kucelinie

Samoloty nad Częstochową

W Częstochowie będzie Skwer Lotników. Tak zadecydowali miejscy radni. Zostanie w ten sposób nazwany plac przy częstochowskiej hucie. Będzie to nawiązanie do pierwszego lotniska w Częstochowie, które funkcjonowało na Kucelinie w pierwszej połowie XX wieku.

Powstanie Skweru Lotników zaproponował radny Zbigniew Niesmaczny. Pomysł spodobał się innym radnym, którzy zaaprobowali tę propozycję. Nazwa: Skwer Lotników zostanie nadana placowi, na którym mieści się pętla autobusowa przy bramie walcowni na końcu ul. Korfantego. Dlaczego tam? Właśnie na Kucelinie powstało pierwsze częstochowskie lotnisko. Oddano je do użytku w 1928 roku.
 
Lotnisko było wielką dumą Częstochowy – miasta powiatowego. Takiego obiektu nie miały w Polsce międzywojennej nawet większe, wojewódzkie miasta np. pobliskie Kielce. Lotnisko było własnością państwa, a wybudowano je przy finansowym udziale Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej. Stały na nim drewniany hangar i stacja benzynowa. Nad bramą hangaru zamocowano wielki napis L.O.P.P. dla upamiętnienia sponsora lotniska.

Pierwsze częstochowskie lotnisko na Kucelinie miało charakter cywilny i było otwarte dla ruchu publicznego. Nie raz przechodziła przez nie trasa rajdów lotniczych. Dzięki temu częstochowianie mogli podziwiać asów przestworzy, wśród nich słynnego Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę. Wśród mieszkańców Częstochowy widać było zafascynowanie samolotami. Właśnie ono spowodowało, że w Liceum im. Sienkiewicza w Al. NMP powstała modelarnia lotnicza. Miłość do lotnictwa była z pewnością pobudką pięknego gestu pracowników częstochowskiej huty, mieszczącej się nieopodal lotniska, którzy w 1938 roku ufundowali samolot wojsku. Uroczystość przekazania tej maszyny latającej odbyła się 16 października 1938 roku i zgromadziła kilkanaście tysięcy mieszkańców miasta. W 1939 roku częstochowskie lotnisko przejęli Niemcy. Po zakończeniu II wojny światowej z lotniska na Kucelina znów zaczęły startować samoloty cywilne. A miłośnicy lotnictwa w naszym regionie doprowadzili do utworzenia zaraz po wojnie – już w 1945 roku Aeroklubu Częstochowskiego. Lotnisko na Kucelinie działało do 1953, kiedy je zamknięto, a jego teren wchłonęła rozbudowująca się huta. Amatorzy latania jednak nie mieli większych powodów do narzekania. Przenieśli się na lotnisko w Rudnikach, wybudowane w czasach II wojny światowej przez Niemców. Powstanie Skweru Lotników będzie nawiązaniem do tego pierwszego lotniska w Częstochowie, które funkcjonowało na Kucelinie od 1928 do 1953 roku.

 W Częstochowie będzie Skwer Lotników


– To dla środowiska lotniczego istotne zdarzenie. Jest impulsem, by wracać pamięcią do pierwszego częstochowskiego lotniska – mówi Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego.  – Dzisiaj mało kto w naszym mieście wie, że pierwsze lotnisko w Częstochowie mieściło się na Kucelinie. Dziękuję pomysłodawcom za tę inicjatywę i radnym za podjęcie tej uchwały – dodaje. (wik)

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus