Precyzyjnie lądowali

Aeroklub Częstochowski

Patrycja Pacak z Aeroklubu Częstochowskiego wygrała Ogólnopolskie Szybowcowe Zawody Juniorów na Celność Lądowania, które odbyły się w miniony weekend na lotnisku Rudniki. Poziom zawodników chwali Przemysław Piekarski, trener szybowcowej kadry juniorów.

– Uczestnicy bardzo ładnie sobie radzili w różnych warunkach pogodowych – komentuje Przemysław Piekarski.

Na lotnisku Rudniki rozegrano dwie konkurencje na celność lądowania. Startowali w nich piloci szybowców oraz uczniowie-piloci, którzy nie ukończyli jeszcze 25. roku życia.

– Musieli w odpowiednim miejscu przyziemić, otworzyć hamulce i wcelować w punkt o wymiarach 40 cm na 40 cm – mówi Przemysław Piekarski.

Wyniki zależały tu nie tylko od doświadczenia i umiejętności szybowników, ale czasami też od łutu szczęścia. Najcelniej lądowała Patrycja Pacak z Aeroklubu Częstochowskiego, która wygrała zawody. Na drugim miejscu znalazł się Wojciech Wójcik. Trzecią lokatę zajął Tomek Wójcik (Aeroklub Częstochowski). I choć startowało niewielu pilotów, to uczestnicy chwalą formułę zawodów.

– To pierwsze takie zawody dla juniorów. Jedni traktują je jako możliwość zaprezentowania swoich umiejętności czy nauki od lepszych. Dla innych to okazja do dobrej zabawy i spotkania w gronie lotników – podkreśla trener kadry juniorów. – Mam nadzieję, że w przyszłości te zawody staną się popularne w środowisku młodych pilotów – dodaje Przemysław Piekarski. (wik)

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus

Komentarze

Warto dodać, że większość startów odbywała się za wyciągarką z BB AERO na ponad 2 km linie syntetycznej, dzięki Panu Kazimierzowi (producent wyciągarek z Ropczyc), który przywiózł swoją linę i po połączeniu z naszą mogliśmy holować Bociana lub Puchacza na ponad 1000 m. Jeszcze mamy kilkaset metrów wolnej liny na bębnie i można się pokusić o dłuższy rozbieg:). Dzięki uprzejmości Aeroklubu Częstochowskiego zostawiliśmy wyciągarkę na Rudnikach z możliwością powtórzenia wysokich startów. Aeroklub Częstochowski jest przyjaźnie otwarty dla wszystkich szybowników.