Przejdź do treści
Para Rudniki (konferencja). Od lewej: Adam Paska, Jacek Bogatko, Włodzimierz Skalik
Źródło artykułu

Para Rudniki: W powietrzu i na ziemi - wstęp jest wolny

– Będzie się dużo działo – w powietrzu i na ziemi na tegorocznych Targach Lotnictwa Lekkiego Para Rudniki – przekonywali dziennikarzy przedstawiciele władz Aeroklubu Częstochowskiego podczas konferencji w miniony poniedziałek na lotnisku Rudniki. I zachęcali do odwiedzin lotniska w ostatni weekend maja br. nie tylko miłośników lotnictwa, ale i tych, którzy do tej pory bujali w obłokach jedynie w wyobraźni. – Każdy może wzbić się w powietrze. Wystarczy spróbować! – zachęcali.

Targi Lotnictwa Lekkiego Para Rudniki Aeroklub Częstochowski szykuje na 25-26 maja br. na podczęstochowskim lotnisku Rudniki. Tegoroczna impreza jest już drugą edycją targów. Swój udział zapowiedziało w nich ponad 40 wystawców z branży lotniczej. Organizatorzy imprezy stawiają na producentów sprzętu paralotniowego i motoparalotniowego oraz samolotów ultralekkich.

– Najbardziej zależy nam na wystawcach, którzy oferują tanie formy latania, głównie producentach sprzętu paralotniowego. Paralotniarstwo to najbardziej dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportów lotniczych. Staje się także coraz popularniejszą formą rekreacji w Polsce. Postanowiliśmy służyć paralotniarzom – tłumaczył formułę Para Rudnik podczas konferencji Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego. – Ale na targach będą też producenci samolotów ultralekkich. Województwo śląskie jest potęgą w krajowym tzw. małym lotnictwie. Dużo się tu dzieje, w tym regionie działa wiele aeroklubów i przedsiębiorstw lotniczych, pojawiają się promocyjne oferty sprzętu lotniczego –mówił.
 
Targi Lotnictwa Lekkiego będą miały nie tylko charakter wystawienniczy. Dużo ma dziać się zarówno na ziemi, jak i w powietrzu. W tym samym czasie na podczęstochowskim lotnisku odbędą się  Mistrzostwa Polski Mikrolotów. A do tego właśnie podczas tegorocznych Para Rudnik ma wystartować po raz pierwszy Polska Liga Motoparalotniowa. Piloci na motolotniach będą się ścigać w slalomie między gigantycznymi pylonami. Będą pasjonująca rywalizacja, wielkie emocje i ogromna adrenalina. Ten powietrzny wyścig rozegra się zaledwie metr nad ziemią! Ale pilotów motoparalotniowych czekają też inne ciekawe konkurencje np. ekonomiczna, w której motoparalotnie zaopatrzone w limitowaną ilość paliwa będą rywalizować o to, aby jak najdłużej utrzymać się w powietrzu. A widzowie zobaczą kilkadziesiąt motoparalotni krążących na małej przestrzeni. Z kolei w konkurencji nawigacyjnej piloci będą latać według tradycyjnej mapy papierowej po zadanej trasie przez wyznaczone punkty zwrotne.
 
– Wraz z Polskim Stowarzyszeniem Paralotniowym zastanawialiśmy się od kilku lat, jak zwiększyć liczbę pilotów amatorów, którzy mogliby latać w zawodach – mówił podczas konferencji na lotnisku Rudniki Adam Paska, trener motoparalotniowej kadry narodowej. – Członkowie polskiej kadry narodowej to grupa około 30 wyselekcjonowanych pilotów, którzy mają na koncie wiele sukcesów międzynarodowych. Przez inaugurację Polskiej Ligi Motoparalotniowej chcemy rozwijać sportowe latanie wśród innych pilotów.

Miłośnicy tej dyscypliny lotniczej chcą pokazać podczas Para Rudnik uroki latania na motoparalotniach. Mają nadzieję, że zachęci to do oderwania się od ziemi tych, co twardo na niej stąpają i – być może – jeszcze nigdy nie latali.
– Każdy może latać, ale nie każdy chce. Wychodzimy z założenia, żeby spróbować – mówi Adam Paska. – Spróbuj, a może to okazać się Twoją pasją! – dodaje trener polskiej kadry motoparalotniowej.

Do powietrznych atrakcji na Para Rudnikach przyczynią się nie tylko zawody lotnicze, ale – jak zapowiada Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego – także treningi, które właśnie podczas targów planują najlepsi polscy piloci akrobacyjni. Jeśli pogoda nie zepsuje mu szyków, na lotnisku Rudniki będzie oficjalnie ćwiczył Artur Kielak, mistrz Polski w akrobacji samolotowej. A widzowie będą mogli zobaczyć atrakcyjny trening tego wybitnego polskiego pilota na jego nowoczesnym akrobacyjnym samolocie XA 42, nazywanym potocznie Sbachem. Na oficjalny trening zapowiedziała się też czołówka polskich pilotów w akrobacji szybowcowej.

Wstęp na Para Rudniki jest wolny dla wszystkich zwiedzających. Organizatorzy zapewniają też bezpłatne parkingi na terenie lotniska. Na dzieci czeka plac zabaw i dmuchańce, z których będą mogły korzystać bez żadnych opłat. 

Wioletta Gradek-Konieczna

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony