Janusz Darocha (z lewej) z Michałem Osowskim (z prawej)

Janusz Darocha piąty na mistrzostwach świata

Dwie polskie załogi stanęły na podium samolotowych mistrzostwach świata w Hiszpanii w lataniu rajdowym, zdobywając srebro i brąz. Janusz Darocha z Aeroklubu Częstochowskiego w załodze ze Zbigniewem Chrząszczem (Aeroklub Wrocławski) zajął dobre piąte miejsce. Inny członek Aeroklubu Częstochowskiego – Marcin Skalik zajął 16. lokatę. Aż pięć polskich załóg znalazło się w pierwszej dziesiątce. A polski zespół wywalczył drużynowo złoty medal.

W samolotowych mistrzostwach świata w Hiszpanii, które zakończyły się w minioną sobotę 8 września, triumfowała załoga francuska: J. Cherioux i D. Legentil – mistrzowie Europy z Castellon z 2009 roku. Otrzymali 346 pkt. karnych. Srebrny medal wywalczyła polska załoga: Bolesław Radomski (Aeroklub Pomorski) i Dariusz Lechowski (Aeroklub Krakowski), którzy zebrali 462 pkt. karne. Trzecie miejsce na podium i brąz zdobyli także Polacy: Michał Wieczorek (Aeroklub Krakowski) i Michał Osowski (Aeroklub Pomorski) – 474 pkt. karne. Czwartą lokatę zajęła czeska załoga: P. Opat i J. Havlik (478 pkt. karne). Na dobrym piątym miejscu uplasował się Janusz Darocha z Aeroklubu Częstochowskiego, który latał z nawigatorem Zbigniewem Chrząszczem (509 pkt. karnych). Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz latali rewelacyjnie, ale zdarzyła im się jedna pomyłka podczas czwartkowej konkurencji. Niestety bardzo kosztowna w łącznej punktacji. Załoga pomyliła minuty na punkcie zwrotnym. Dało im to 100 dodatkowych punktów karnych i spowodowało, że nie udało im się niestety wywalczyć miejsca na podium.

Kolejni Polacy: Krzysztof Skrętowicz (Aeroklub Opolski) i Jarosław Sysio (Aeroklub Bielsko-Bialski) uplasowali się na dziewiątej pozycji (1111 pkt. karnych). Oczko niżej znów znalazła się polska załoga: Marek Kachaniak (Aeroklub Rzeszowski) i Łukasz Pawlak (Aeroklub Warszawski) – 1167 pkt. karnych. Kolejna polska załoga: Krzysztof i Kamil Wieczorkowie (Aeroklub Krakowski) zajęła 14. lokatę. Tylko dwa miejsca dalej – na 16. pozycji znalazła się załoga Jerzy Markiewicz (Aeroklub Krakowski) i Marcin Skalik z Aeroklubu Częstochowskiego. Marek Masalski i Marcin Kwiatosz debiutujący w mistrzostwach świata zajęli 34. miejsce. W mistrzostwach świata w lataniu rajdowym w hiszpańskim Castellon startowało 49 załóg. Polski zespół drużynowo wywalczył złoty medal. (wik)