Jakub Barszcz wygrywa 14 Szybowcowe Mistrzostwa Polski Klub A

14 Szybowcowe Mistrzostwa Polski Klub A

Na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w sobotę (9 lipca) zakończyły się 14 Szybowcowe Mistrzostwa Polski Klub A. Obok zmagań mistrzowskich toczyła się rywalizacja w Regionalnych Zawodach Szybowcowych Klub A i B. Pogoda nie była specjalnie kapryśna, a zawody przebiegały bezpiecznie, choć kilku załóg trzeba było szukać poza lotniskiem.

Podczas trwającej od 1 do 9 lipca rywalizacji rozegrano pięć konkurencji w MP i po cztery w zawodach regionalnych Klub A i B. Najwięcej trudności sprawiło zawodnikom ostatnie, czwartkowe zadanie. Z uwagi na pogarszające się warunki meteorologiczne musieli się mocno wysilić, żeby ukończyć konkurencję i dolecieć do lotniska w Rudnikach. Nie wszystkim się udało, kilka załóg lądowało w terenie. Jeden z zawodników zmuszony był do przyziemienia na terenie strefy ekonomicznej w Radomsku, oddalonej od Rudnik o 25 km. Na szczęście pilot wyszedł z tej przygody bez szwanku, ucierpiał jedynie szybowiec.


Pogoda w kratkę, ale grzechem byłoby narzekać – przekonuje Paweł Kaczmarek, sędzia główny zawodów. – Pięć konkurencji w dziewięć dni to naprawdę dobry wynik. Zdarzają się imprezy, gdzie aura nie pozwala na zaliczenie nawet trzech – dodaje juror. A trzy konkurencje to regulaminowe minimum, które pozwala na uznanie zawodów za oficjalnie rozegrane.

W Szybowcowych Mistrzostwach Polski na najwyższym stopniu podium stanął Jakub Barszcz z Aeroklubu „Orląt” w Dęblinie (Brawo). Tuż za nim uplasował się Łukasz Grabowski z Aeroklubu Włocławskiego (ASW 19B), a trzecie miejsce zajął Łukasz Kornacki z Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej (Jantar Std3).


To była bardzo zacięta rywalizacja. Na zawody przyjechała krajowa czołówka, więc od początku trzeba się było mocno skupić na jak najlepszym zaliczaniu konkurencji i gromadzeniu możliwie dużej zdobyczy punktowej. Koledzy deptali po piętach, ostatecznie udało mi się wygrać z przewagą zaledwie czterdziestu czterech oczek – powiedział Jakub Barszcz. Teraz przed świeżo upieczonym Mistrzem Polski przygotowania do najważniejszej imprezy sezonu, czyli Szybowcowych Mistrzostw Świata. Te na przełomie lipca i sierpnia odbędą się na Litwie.

Lista startowa ograniczona była do 50 zawodników. Jak zaznaczył obecny na dekoracji Jacek Dankowski, trener Szybowcowej Kadry Narodowej, rywalizacja w klasie Klub A cieszy się taką popularnością, że trzeba wprowadzać limity co do liczby uczestników. Podczas gdy w innych klasach jest problem z zapełnieniem listy. Podczas 5 konkurencji MP zawodnicy pokonali dystans 58 498,3 km.


W rozgrywanych równolegle Regionalnych Zawodach Szybowcowych Klub A zwyciężył Robert Podlejski z Aeroklubu Częstochowskiego (Jantar Std) przed swoim klubowym kolegą Łukaszem Witkowskim (Pegase 101) i reprezentantem AOS Politechniki Rzeszowskiej Olgierdem Urbańczykiem (Jantar Std3). Ośmiu startujących w tej kategorii zawodników przeleciało podczas czterech konkurencji dystans 5 336,6 km.

Klasę Klub B w zawodach rangi regionalnej wygrał Marian Mitka z Aeroklubu Śląskiego (Puchacz). Na dwóch kolejnych miejscach uplasowali się piloci Aeroklubu Częstochowskiego: Andrzej Domagała (Puchacz) i Daniel Kwasek (Junior). Jedenastu zawodników przystąpiło do rywalizacji w tej kategorii, a udało im się pokonać w sumie 5 644,3 km.

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus