Dawno temu w Częstochowie – 70. rocznica powstania Aeroklubu

Aeroklub Częstochowski - Lotnisko Rudniki (fot. aeroklub-czestochowa.org.pl)

Aeroklub Częstochowski kończy w tym roku 70 lat. Ale nie byłoby naszego stowarzyszenia gdyby nie wysiłek i upór osób przeżywających swą młodość w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Pierwsze częstochowskie próby w tej dziedzinie datuje się na początek dwudziestego stulecia, choć na poważnie zaczęto realizować lotniczą pasję wraz z powstaniem lotniska na Kucelinie w 1928 roku. Lotnisko działało do wybuchu wojny, a w latach 50. zostało pochłonięte przez rozbudowującą się hutę. Równolegle, na wschodnich rubieżach miasta funkcjonowała szkoła szybowcowa na Górze Ossona. Wokół tych dwóch miejsc skupiało się ówczesne życie lotnicze regionu i to one dały podwaliny pod przyszły Aeroklub Częstochowski.

Pod koniec września 1945 roku w Częstochowie pojawiła się delegacja z Departamentu Lotnictwa Cywilnego Ministerstwa Komunikacji. Jej członkowie mieli dokonać inspekcji obu funkcjonujących w mieście lądowisk. Podczas wizyty u ówczesnego prezydenta Częstochowy, dyrektor departamentu Jan Madejczyk wysunął propozycję utworzenia aeroklubu. Kilka dni później Ministerstwo Komunikacji poinformowało o swoich planach starostę. 10 listopada 1945 roku najbardziej zaangażowani przedstawiciele środowiska spotkali się w gabinecie prezydenta Tadeusza Wolańskiego na zebraniu założycielskim. Określono cele, przyjęto statut i dokonano wyboru władz, a na potrzeby klubu przekazano do dyspozycji budynek przy ul. Ochotników Wojennych. I w mgnieniu oka zaczęto organizować pierwsze szkolenia szybowcowe, pojawił się pierwszy aeroklubowy samolot i pierwsze zawody.

W 1953 roku lotnisko Kucelin staje się placem budowy walcowni blach grubych przy Hucie im. Bolesława Bieruta. Piloci zostają bez bazy. Aeroklub musi zawiesić swoją działalność. Na lotnisku w Rudnikach częstochowscy lotnicy mogli się pojawić dopiero w 1957 roku, choć te tereny zostały przekazane aeroklubowi 7 lat wcześniej. Decyzją władz centralnych do tego czasu terenem gospodaruje wojsko. To chyba najbardziej dramatyczny moment w dziejach Aeroklubu Częstochowskiego. Na szczęście kryzys udaje się przezwyciężyć i kolejne lata to czas budowania sportowej potęgi. Czas współzawodnictwa, sukcesów i zdobywania laurów w różnych lotniczych dziedzinach. I tak jest aż do dzisiaj.

Historię Aeroklubu Częstochowskiego można prześledzić na kartach publikacji autorstwa Andrzeja Tajchmana, która została wydana z okazji 60 rocznicy powstania stowarzyszenia.

Uroczystości jubileuszowe zaplanowano na sobotę, 19 września na lotnisku w Rudnikach. Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Aeroklub Częstochowski i Częstochowski Klub Seniorów Lotnictwa. Początek o godzinie 17.00.

Program spotkania:
1. Otwarcie uroczystości i powitanie gości.
2. Nakreślenie historii Aeroklubu Częstochowskiego.
3. Prezentacja kroniki Aeroklubu Częstochowskiego ostatnich 10 lat.
4. Wręczenie wyróżnień.
5. Wystąpienia zaproszonych gości.
6. Ogłoszenie wyników Jurajskich Zawodów Samolotowych,
7. Biesiada Jurajska.
8. Zakończenie uroczystości.
Ze zwględu na masowo pojawiające się komentarze, które naruszają regulamin forum dlapilota.pl, możliwość komentowania pod powyższym artykułem została wyłączona. Numery IP z których dalej będą się pojawiały podobne wpisy zostaną zablokowane. Redakcja.

Źródło: Aeroklub Częstochowski