Balonowe zawody w Rudnikach

Balonowe zawody w Rudnikach/fot. Mariusz Wrona

Aeroklub Częstochowski zaprasza na zawody modeli balonów w trzecią niedzielę miesiąca – 20 lutego br. na lotnisko w Rudnikach. W niebo polecą ogromne balony, około dwóch metrów wysokości, własnoręcznie zrobione przez zawodników.

Ta urokliwa impreza sportowa odbywa się co roku na koniec zimy. Początek zawodów przewidziano na godzinę 10.00. Wystartują w nich młodzicy – dzieci i młodzież do 14 lat. Ale po raz pierwszy w konkurencji FB przewidziano klasę open – bez ograniczeń wiekowych. Każdy może w niej wystartować. Balony, które modelarze z Aeroklubu Częstochowskiego wypuszczą w niebo są zrobione z gładkiej bibuły. Aby mogły poszybować w górę, pasjonaci modelarstwa muszą je precyzyjnie wykonać, szczelnie skleić. Modele balonów imponują swoją wielkością. Są bardzo duże, niektóre osiągają nawet dwa metry wysokości.

Fot. Mariusz Wrona

– Napełnia się je ogrzanym powietrzem i wypuszcza. Liczy się czas lotu. Wygrywa ten, który leci jak najdłużej. Niektóre utrzymują się w powietrzu nawet pół godziny – mówi Mariusz Wrona, instruktor modelarni Aeroklubu Częstochowskiego. – Klejenie balonów, latawców to najprostsza kategoria modelarska. Już ośmioletnie dziecko nie powinno mieć z tym trudności. Często nawet pięcio- czy sześciolatkowie robią modele balonów i biorą udział w zawodach. A niekiedy to rodzice mają z tego większą uciechę niż dzieci – uśmiecha się instruktor.

Dzieci zaczynają od klejenia latawców i balonów, potem robią rzutki, by zająć się wykonaniem zdalnie sterowanych modeli szybowców, samolotów czy rakiet. A modelarstwo – jak podkreślają instruktorzy z Aeroklubu Częstochowskiego odgrywa ważna rolę w edukacji technicznej najmłodszych. Uczy ich majsterkowania, technicznego myślenia, precyzji.

Fot. Mariusz Wrona

– Uczy także systematyczności, pracy w grupie, walki ze stresem. Jest pewną odskocznią od tak popularnego teraz spędzania wolnego czasu przy komputerze – mówi Wrona. – Modelarstwo wciąga. Dziecko jak przychodzi do modelarni, to zostaje tu na zajęciach przez lata – dodaje instruktor. I przypomina, że modelarnia Aeroklubu Częstochowskiego przy ul. POW 4 jest czynna od poniedziałku do piątku od godziny 17.00 do 19.00.

Zawody balonowe odbędą się 20 lutego 2011 roku na lotnisku w Rudnikach koło Częstochowy. Organizator zapewnia sprzęt do napełniania balonów gorącym powietrzem.

– Zapraszamy nie tylko miłośników modelarstwa, ale i całe rodziny, wszystkich tych, którzy chcą interesująco spędzić wolny czas – zachęca do udziału w imprezie i obejrzenia zawodów Michał Braszczyński, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego. (wik)

Regulamin zawodów na stronie Aeroklubu Częstochowskiego

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus