Janusz Darocha w 2012 roku zdobył tytuł mistrza Polski w lataniu rajdowym

Aeroklub Częstochowski podsumował rok 2012

Sukcesy lotnicze, nowe inwestycje, duże imprezy.

Piękne sukcesy sportowe członków Aeroklubu Częstochowskiego sprawiły, że miniony rok możemy uznać za naprawdę udany. Dzięki Zbyszkowi Nieradce, który wywalczył tytuł szybowcowego mistrza świata w klasie 18-metrowej, Aeroklub Częstochowski był w centrum uwagi miłośników lotnictwa. Pozyskanie nowoczesnych szybowców wyczynowych daje szansę, aby lotnisko Rudniki stało się prestiżowym ośrodkiem akrobacji szybowcowej. I znów dużo lataliście! Ubiegły rok pod względem intensywności latania był podobny do poprzedniego – rekordowego 2011.

Bez wątpienia największych emocji sportowych w minionym roku dostarczył nam Zbyszek Nieradka, członek Aeroklubu Częstochowskiego, który w amerykańskim Uvalde bronił tytułu mistrza świata. I to z jakim powodzeniem! Nie dał szans rywalom i po 13 morderczych konkurencjach stanął na najwyższym miejscu podium. Po złoty medal sięgnął także w klasyfikacji drużynowej z innymi pilotami szybowcowej kadry narodowej. Zbigniew Nieradka jest też aktualnym wicemistrzem Europy w klasie 18-metrowej. Kilkanaście razy stawał na podium szybowcowych mistrzostw Polski. Jest aktualnym mistrzem Polski w klasie otwartej. Po swoich ubiegłorocznych sukcesach Zbyszek Nieradka prowadzi w światowym rankingu szybowcowym, publikowanym przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI, który obejmuje klasyfikację 5.325 pilotów szybowcowych z całego globu.

Zbyszek Nieradka po swoich ubiegłorocznych sukcesach prowadzi w światowym rankingu szybowcowym

W 2012 roku mieliśmy także sukcesy w akrobacji szybowcowej. W kadrze narodowej znalazł się członek Aeroklubu Częstochowskiego Sławomir Talowski, który w mistrzostwach świata w akrobacji szybowcowej na Słowacji w klasie Advanced zajął 16. lokatę. Zdobył brązowy medal w klasyfikacji drużynowej w klasie Advanced wraz z innymi członkami polskiej ekipy: Magdaleną Stróżyk, Katarzyną Żmudzińską (obie Aeroklub Poznański) oraz Team Managerem – Radkiem Górzeńskim (Aeroklub Poznański). To właśnie na lotnisku Rudniki Aeroklubu Częstochowskiego trenował warszawianin Maciej Pospieszyński, który w pięknym stylu zdobył tytuł mistrza świata w akrobacji szybowcowej w klasie Unlimited.

Cieszymy się też ze startów członka ACz – Tadeusza Jacniackiego, który wygrał w Całorocznych Zawodach Szybowcowych o Memoriał im. Ryszarda Bittnera, a w Szybowcowym Pucharze Polski  zajął drugie miejsce.

Powody do radości Aeroklubowi Częstochowskiemu dają także piloci samolotowi. Janusz Darocha lata od ponad 30 lat i wciąż pozostaje w świetnej formie. W minionym roku zajął piąte miejsce w mistrzostwach świata w lataniu rajdowym w Hiszpanii, z nawigatorem Zbigniewem Chrząszczem (Aeroklub Wrocławski). A wraz z kolegami z ekipy narodowej sięgnął po drużynowe złoto w tych rajdowych mistrzostwach świata. W 2012 roku po raz kolejny zdobył tytuł mistrza Polski w lataniu rajdowym wraz ze Zbigniewem Chrząszczem. Srebro wywalczył w mistrzostwach Polski w lataniu precyzyjnym. Wygrał Toruńskie Ogólnopolskie Zawody Samolotowe. Drugie miejsce zajął w Zawodach Samolotowych Południowo-Zachodniej  Polski oraz Samolotowych Zawodach Jurajskich o Memoriał Piotra Sikorskiego. A w Samolotowym Pucharze Polski  znalazł się na znakomitym drugim miejscu.

W Targach Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki swoją ofertę przedstawiło kilkudziesięciu wystawców

Inny członek Aeroklubu Częstochowskiego – Marcin Skalik dobrze zadebiutował na mistrzostwach świata w lataniu rajdowym w hiszpańskim Castellon. Startował jako nawigator w załodze z Jerzym Markiewiczem (Aeroklub Krakowski) i ulokował się na 16. pozycji na  49 załóg, które brały udział w tych największych zawodach świata. Marcin Skalik w minionym roku został mistrzem Polski juniorów w lataniu precyzyjnym, a w indywidualnej klasyfikacji juniorów i seniorów zajął czwarte miejsce. Wraz z Marcinem Chrząszczem (Aeroklub Wrocławski) wywalczył brązowy medal w mistrzostwach Polski w lataniu rajdowym. Na Jurajskich Zawodach Samolotowych o Memoriał Piotra Sikorskiego zajął czwartą lokatę.

W minionym roku sukcesy odnosili również piloci paralotniowi z Aeroklubu Częstochowskiego. Walter Wojciechowski został wicemistrzem Polski w klasie sport, a Grzegorz Misiak wraz z grupą 303 zdobył brązowy medal w klasyfikacji drużynowej.

Dobrze wypadli także w 2012 roku modelarze z Aeroklubu Częstochowskiego. Marian Kaziród został mistrzem Polski w konkurencji modeli redukcyjno-latających na uwięzi w klasie F4J. Startował w zawodach zrobionym przez siebie modelem samolotu Fairey Battle MK II – lekkiego bombowca pochodzącego z 1936 roku, używanego na początku II wojny światowej, którego później wykorzystywano do  szkolenia. Wygrał ubiegłoroczny Memoriał Szajewskiego i Ostrowskiego. Marian Kaziród to wybitny modelarz – sześciokrotny mistrz świata i dwukrotny wicemistrz świata w konkurencji F4B – modeli redukcyjno-latających na uwięzi. Dobrze rokują także młodzi modelarze. Antoni Braszczyński zajął drugie miejsce w ogólnopolskich zawodach halowych modeli szybowców w Grodkowie, zaliczanych do Pucharu Polski.

Miniony rok był dużym wyzwaniem organizacyjnym dla Aeroklubu Częstochowskiego. Na przełomie kwietnia i maja ACz przeprowadził na lotnisku Rudniki V szybowcowe mistrzostwa Polski w klasie 18-metrowej oraz Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie klub. W drugiej połowie maja zorganizował ogólnopolskie  zawody w akrobacji samolotowej w klasie  Advance. Lotnisko Rudniki było pod koniec maja miejscem pełnej rozmachu imprezy motoryzacyjno-rekreacyjnej firmy Unimot – Extremizer Motor Show, którą  odwiedziło około 6.500 osób. Członkowie ACz przygotowali parking dla kilku tysięcy samochodów.  Na początku czerwca ub. r. Aeroklub Częstochowski zorganizował Targi Lotnictwa Lekkiego ParaRudniki,  na  których  swoją ofertę przedstawiło kilkudziesięciu wystawców, a odwiedziło je około 2500 osób. ACz przygotował także imprezy dla miłośników modelarstwa: zawody balonowe, Młodzi Modelarze na Start  w  klasach  F 1A i  F 1H, a także klubowe zawody w szybowcach RC  oraz Memoriał Zdzisława Szajewskiego i Jerzego Ostrowskiego i Święto Latawca.

Marcin Skalik w minionym roku został mistrzem Polski juniorów w lataniu precyzyjnym

We wrześniu ubiegłego roku lotnisko Rudniki stało się areną zmagań pilotów mikrolotów. W Jurajskich Zawodach Mikrolotowych  wzięła udział także załoga Aeroklubu Częstochowskiego – Tomasz i Magda Koperscy, którzy  startowali na swoim samolocie. Na początku października ub. r. na lotnisku Rudniki udało się przeprowadzić – mimo niesprzyjającej pogody widowiskowe zawody Slalomania, w których kilkudziesięciu zawodników ścigało się na motoparalotniach między gigantycznymi pylonami i to zaledwie metr nad ziemią! Jak co roku Aeroklub Częstochowski był gospodarzem Jurajskich Zawodów Samolotowych będących Memoriałem Piotra Sikorskiego. To – jak mówią uczestnicy tej imprezy – wyjątkowe zawody, w których mogą zmierzyć się amatorzy i zawodowcy, i wystartować załogi rodzinne. A że na lotnisku Rudniki panuje dobra, życzliwa atmosfera i są tu warunki do jednoczesnego uprawiania różnych dyscyplin lotniczych świadczy działalność tu Szkoły Spadochronowej Omega oraz Szkoły Paralotniowej AirAction, a także fakt, że to właśnie tutaj trenowali piloci z kadry narodowej przed mistrzostwami świata w akrobacji szybowcowej oraz akrobacji samolotowej.

– Ale miniony rok stał nie tylko pod znakiem imprez sportowych organizowanych przez ACz  i medali zdobytych przez naszych pilotów. Był to także czas inwestycji prowadzonych przez Aeroklub Częstochowski. Największe dotyczą zakupu sprzętu latającego – podkreśla Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego. – ACz kupił nowoczesną wyciągarkę wyposażoną w specjalną, syntetyczną linę o długości 2,5 km, która umożliwia hole szybowców na wysokość nawet ponad 1000 metrów. A to pozwala na kręcenie akrobacji. ACz posiada także w użytkowaniu najnowocześniejsze szybowce wyczynowe: jednomiejscowy Swift i dwumiejscowy Fox. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych lat Aeroklub Częstochowski stanie się prestiżowym ośrodkiem szkolenia w akrobacji szybowcowej.

Generalny remont przeszły dwa samoloty z Aeroklubu Częstochowskiego: AN-2 i PZL 101 Gawron, wyremontowano także silnik w Cessnie C152KSN.  Wyprodukowane w latach 70. dwudziestego wieku wymagały gruntownej odnowy. Te kultowe samoloty zasłużone dla aeroklubu rozpoczęły po remoncie swoje drugie życie na lotnisku Rudniki. Mijający rok był kolejnym rokiem inwestycji w infrastrukturę lotniska.

– We współpracy z gminą Rędziny wyremontowaliśmy drogę dojazdową na lotnisko Rudniki – przypomina Jacek Bogatko, dyrektor Aeroklubu Częstochowskiego. – Wymalowaliśmy progi pasa startowego i oznakowaliśmy drogi kołowania. Zostało uwałowane także nabrzeże lotniska. Prywatna firma wybudowała na lotnisku nowy hangar.

Na lotnisku Rudniki latało się dużo w ubiegłym roku. 2012 rok był okresem intensywnego szkolenia lotniczego.

– Pod względem ilości nalatanych godzin był podobny do  rekordowego poprzedniego roku. Cieszymy się, że mimo kryzysu ten wysoki nalot utrzymał się w Aeroklubie Częstochowskim