Przejdź do treści
Źródło artykułu

ACz: Nasi piloci na lotniczej ekspozycji

Wystawę „Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego – od Żwirki i Wigury do współczesności" przygotowaną przez Aeroklub Polski można oglądać w gmachu Sejmu Śląskiego. Pokazano na niej największe polskie osiągnięcia lotnicze. Wśród tych historycznych wydarzeń i wśród wybitnych lotników odnajdziemy też postaci członków Aeroklubu Częstochowskiego i osiągnięte przez nich sukcesy – Janusza Darochy, Zbigniewa Nieradki, Mariana Kaziroda i Jerzego Ostrowskiego.

Aeroklub Polski pokazał wystawę o największych polskich osiągnięciach lotniczych najpierw w siedzibie polskiego parlamentu w Warszawie, a od 15 października br. w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach. Ekspozycja jest przeglądem polskich dokonań w lotnictwie sportowym, które zapoczątkowali Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura w roku 1932, kiedy wygrali prestiżowe Międzynarodowe Zawody Samolotów Turystycznych – Challenge w Berlinie. To zwycięstwo w pięknym stylu było w tym czasie największym sukcesem polskiego lotnictwa na arenie międzynarodowej. Upamiętniono je ustanawiając 28 sierpnia – dzień triumfu polskich skrzydeł Świętem Lotnictwa Polskiego. Na wystawie jest zaprezentowany ten historyczny Puchar Żwirki i Wigury z 1932 roku.

– Ekspozycja pokazuje także inne cenne trofea polskiego sportu lotniczego m.in. przechodni Puchar Gordona Bennett`a, który w roku 1935 został przyznany na własność Polsce, po trzykrotnym zwycięstwie Polaków w Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych. Na wystawie obejrzymy także dwa puchary z Szybowcowych Mistrzostw Świata, rozgrywanych w Argentynie w roku 1963, na których Edward Makula i Edward Popiel zajęli kolejno pierwsze i drugie miejsce. Na ekspozycji jest także przechodni drużynowy puchar Mistrzostw Świata modeli latających na uwięzi w klasie F4B, który trafił na stałe do Polski w roku 2010 – zachęca do obejrzenia wystawy Włodzimierz Skalik, prezes aeroklubów: Polskiego i Częstochowskiego.

Wystawa prezentuje w sposób chronologiczny osiągnięcia polskich lotników przez cały wiek dwudziesty aż do współczesności. Polacy mają na swym koncie wielkie dokonania w różnych dyscyplinach lotniczych. Odnoszą sukcesy w akrobacji lotniczej, szybownictwie, paralotniarstwie, sportach: samolotowym, mikrolotowym i śmigłowcowym, a także balonowym, i spadochronowym oraz w modelarstwie lotniczym, i kosmicznym. Wśród tej rzeszy wybitnych pilotów tworzących przez dziesięciolecia historię polskiego lotnictwa są także członkowie Aeroklubu Częstochowskiego.

Ekspozycja prezentuje dokonania częstochowskiego pilota samolotowego Janusza Darochy, który jest ikoną polskiego lotnictwa sportowego. Lata od ponad 30 lat – jako 17-latek wyszkolił się na szybowcach w 1977 roku, a trzy lata później zdobył licencję samolotową. Miłość do lotnictwa zaszczepił mu ojciec, oficer wojsk lotniczych. Janusz Darocha od lat święci triumfy na międzynarodowych zawodach lotniczych. Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii sportu samolotowego. To najbardziej utytułowany sportowy pilot świata. Ma już na swoim koncie aż 35 indywidualnych medali w mistrzostwach świata i Europy, w tym 25 w mistrzostwach świata i w tym 10 złotych (4 w lataniu precyzyjnym, 6 w lataniu rajdowo-nawigacyjnym).

Wystawa w gmachu Sejmu Śląskiego przedstawia także sukcesy innego członka Aeroklubu Częstochowskiego Zbigniewa Nieradki. Ten zawodowy pilot liniowy należy do światowej czołówki szybowników. Jest dwukrotnym mistrzem świata i wicemistrzem Europy w klasie 18-metrowej. A swój drugi tytuł szybowcowego mistrza świata zdobył właśnie w tym roku. W Uvalde w Teksasie nie dał szans rywalom i po emocjonujących trzynastu morderczych konkurencjach sięgnął po złoto w klasyfikacji indywidualnej. Po tym wielkim sukcesie Zbigniew Nieradka prowadzi w światowym rankingu szybowcowym opublikowanym przez Międzynarodową Federację Lotniczą FAI, który obejmuje klasyfikację 5.325 pilotów szybowcowych z całego globu.

Na ekspozycji prezentującej sukcesy polskiego lotnictwa sportowego znajdziemy też osiągnięcia dwóch modelarzy z Aeroklubu Częstochowskiego: Mariana Kaziroda i nieżyjącego już Jerzego Ostrowskiego. Marian Kaziród to sześciokrotny mistrz świata i dwukrotny wicemistrz świata w konkurencji F4B – modeli redukcyjno-latających na uwięzi. To klasa, w której zawodnik sam wykonuje miniaturę samolotu. A sędziowie oceniają wierność odwzorowania oryginału, jakość wykonania, a także pilotaż modelem. I właśnie ta precyzja modelarska i kunszt pilotażu Mariana Kaziroda były źródłem jego sportowych sukcesów. Jerzy Ostrowski miał wielki modelarski talent. Jako pierwszy z Aeroklubu Częstochowskiego zdobył tytuł mistrza Europy (1968 rok w Hradec Kralove), wicemistrza świata (1970 r. w Anglii), mistrza świata (1972 r. we Francji). Był dwukrotnym zdobywcą pucharu Europy, dwukrotnym mistrzem świata i trzykrotnym wicemistrzem świata. Zmarł nagle na serce w 1985 roku. Miał 50 lat. (wik)

Więcej zdjęć na stronie Aeroklubu Częstochowskiego

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony