Halowe szybowce

Halowe szybowce/fot. Mariusz Wrona

Aeroklub Częstochowski zaprasza młodych adeptów modelarstwa, a także doświadczonych modelarzy do udziału w styczniu w zawodach modeli klasy F1N. – To szybowce halowe, bardzo widowiskowa impreza – zapewnia Mariusz Wrona, instruktor z modelarni Aeroklubu Częstochowskiego.

Zawody rzutków to cykliczna impreza, która odbywa się co roku. Przeznaczona jest głównie dla młodych modelarzy, ale organizatorzy serdecznie zapraszają i tych starszych oraz miłośników tej sportowej dyscypliny lotniczej.

– Konkurencje zostaną rozegrane w kategorii wiekowej dla młodzików (do lat 14) i w klasie "OPEN" bez ograniczeń wiekowych – informuje Mariusz Wrona. – Do zawodów dopuszczone są wszelkie modele szybowców. Zawodnik wyrzuca je z ręki. Musi on pozostawać na ziemi, ale dopuszcza się wyskok. Model powinien dolecieć aż pod sufit. Liczy się czas opadania modelu. Chodzi o to, żeby lot był jak najdłuższy. Zawodnik ma prawo do wykonania 5-9 kolejek lotów, co organizator określa przed rozpoczęciem zawodów. Do ogólnej punktacji liczona jest suma trzech najlepszych lotów.

Zawody rzutków odbędą się 23 stycznia tego roku w Gminnej Hali Sportowej w Rędzinach, przy ul. Działkowiczów 20. Początek jest planowany na godzinę 10.00.

Zawodnicy muszą ze sobą zabrać zmienne obuwie gimnastyczne. Takie jest zalecenie właściciela obiektu.

Samodzielne wykonanie rzutków – jak zapewnia Mariusz Wrona – nie jest skomplikowane. Początkujący modelarze oraz te dzieci, które jeszcze nie robiły żadnych modeli, są w stanie wykonać rzutki w ciągu kilku zajęć z instruktorem. Szybowce halowe wykonane są z balsy, pianek i innych materiałów modelarskich. Są różnej wielkości: zarówno mniejsze, jak i takie, których rozpiętość skrzydeł sięga i 70 cm. Muszą mieć ogon i skrzydła, i przypominać wyglądem szybowiec.

– Zapraszam serdecznie dzieci i ich rodziców zarówno na zawody, jak i do modelarni aeroklubu mieszczącej się w Częstochowie przy ul. POW 4 – zachęca Mariusz Wrona. – Dzieci kleją tu latawce i balony, robią rzutki, a także modele samolotów i rakiet. Modelarstwo uczy ich majsterkowania, technicznego myślenia, precyzji, ale także systematyczności, pracy w grupie i walki ze stresem – podkreśla instruktor modelarni Aeroklubu Częstochowskiego. (wik)

Źródło: Aeroklub Częstochowski
comments powered by Disqus