XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej za nami

XIII Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej (fot. P. Ludwikowski)

Tegoroczna, XIII edycja Międzynarodowego Pikniku Lotniczego w Bielsku-Białej zbiegła się z obchodami 80 rocznicy uroczystego oddania do użytku lotniska i otwarcia Szkoły Pilotów im. Józefa Piłsudskiego. Pamiętając o „okrągłych” rocznicach, w nawiązaniu do wydarzeń z 1936 r. i nie tylko, zorganizowaliśmy w 2003 r. pierwszy Międzynarodowy Piknik Lotniczy Euroregionu Beskidy. Przypadało wówczas 100 – lecie pierwszego lotu braci Wright i 70 – lecie rozpoczęcia budowy lotniska w Aleksandrowicach.

W tym roku, w tym samym miejscu spotkaliśmy się z lokalną społecznością w atmosferze pikniku rekreacyjno-rodzinnego po raz XIII. Największymi atrakcjami tegorocznej dwudniowej imprezy były pokazy w wykonaniu kpt. pilota Marcina Zołotucho na samolocie MIG-29 oraz zespołu akrobacyjnego Sił Powietrznych RP „Orlik”.

Sporą dawkę emocji zapewnili widzom goście z Czech, z grupy „Pterodactyl” – Petr Svoboda, Robert Stejskal, Miroslaw Cervenka, Radoslawa Machowa, latający na replikach samolotów myśliwskich z okresu I wojny światowej.

W pokazie statycznym zaprezentowany został różnorodny sprzęt latający, w tym samolot lotnictwa Marynarki Wojennej AN-28 „Bryza”.

Publiczność licznie zgromadzona w Aleksandrowicach mogła „dotknąć” i „posmakować” na ziemi i w powietrzu „najmodniejszych” wiatrakowców i śmigłowców, które w towarzystwie Wilgi pracowicie nawijały z chętnymi na loty widokowe.

Oczywiście wśród uczestników pikniku nie zabrakło gwiazd akrobacji, swoimi popisami czarowali dobrze znani bielskiej publiczności: Uwe Zimmermann, Jerzy Makula, Leszek Matuszek, Michał Ombach, Andrzej Wybraniec. W locie zaprezentowały się także takie samoloty jak RWD 5, Piper Cup, Dynamik, Pipistrel, Jak 12, Jak 18 czy Dromadery, śmigłowce R – 44 Robinson, SW – 4 Puszczyk i Eurocopter EC 135.

Słońce i bezchmurne niebo w czasie tych dwu dni pikniku pozwoliło w pełni zaprezentować całe zasoby przewidziane do pokazów w locie. Oficjalne otwarcie odbyło się z tradycyjnym udziałem Bielskiej Orkiestry Dętej i patrona bielskiego pikniku, Prezydenta Miasta p. Jacka Krywulta w towarzystwie Gości Specjalnych: Uwe Zimmermanna i posła na Sejm RP Grzegorz Pudy (Parlamentarny Zespół Lotnictwa). Do wydarzeń rocznicowych w swoich wystąpieniach nawiązali gospodarze Pikniku: Prezes Aeroklubu Bielsko-Bialskiego Leszek Matuszek i Prezes Bielskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Władysław Korzonkiewicz. Nie zawiedli bielszczanie i okoliczni mieszkańcy, którzy tradycyjnie, jak co roku, narzucili miastu w okolicach lotniska ograniczenie prędkości do ślimaczego tempa bez konieczności ustawiania nowych znaków. Jak święto to święto i należy się dostosować. Ale kto się wybrał na lotnisko odpowiednio wcześniej, mógł „w spokoju” zapoznać się z kabiną pilotów AN-2 „Wiedeńczyk” z Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Puchacza, Juniora, a nawet Perkoza z okolicznościową 13 na ogonie. Można było spotkać i osobiście porozmawiać z Sebastianem Kawą, Tomaszem Kawą, Jerzym Makulą, kpt Mirosławem Zołotucho (dzięki uprzejmości Krzysztofa Będkowskiego – SKYDREAM, został „mini migiem” VIRUS dostarczony z Balic na nasze lotnisko), załogą An-28 Morskich Sił Powietrznych i wieloma innymi uczestnikami pokazów. Dopełnieniem odświętnej atmosfery piknikowej była wieczorna muzyka do zabawy i niepowtarzalny pokaz w zapadającym zmroku akrobacji szybowca Perkoz – Michał Ombach i Ekstra 300 – Uwe Zimmermann w urokliwej, „ledowej” iluminacji.

Dzisiaj, w 80 rocznicę oddania do użytku lotniska i otwarcia Szkoły Lotniczej im. Józefa Piłsudskiego, wyposażonej w tamtym czasie w 13 samolotów ufundowanych przez różne organizacje (w tym 10 szkolnych RWD 8 i 3 treningowe RWD 13) możemy pochwalić się, że udało się nawiązać do tradycji przekazywania darów od społeczeństwa. Właśnie tuż przed XIII Piknikiem otrzymaliśmy wsparcie od mieszkańców Bielska-Białej w postaci nowej wyciągarki szybowcowej do szkolenia lotniczego młodzieży zakupionej w ramach budżetu obywatelskiego. Tym sposobem nawiązaliśmy bez „nadmiernej pompy” do wydarzenia sprzed 80 lat i mamy nadzieję, że nasza otwartość  na potrzeby mieszkańców (zamieniliśmy „kawał” lotniska na ścieżkę rowerową i rolkowisko) zostanie doceniona w kolejnych edycjach budżetów obywatelskich.

Tradycyjnie udało się wszystko zorganizować i przeprowadzić niestrudzoną ekipą „pasjonatów” pod batutą Piotra Starowicza i dyr. Antoniego Kufla, a okazjonalne wydanie okolicznościowego piknikowego biuletynu „Piknik lotniczy.pl 2016” zredagować (od zawsze tymi samymi zasobami) i wydać przy pomocy zacnego sponsora drukarni Suprint GRUPA QEST.pl, w którym m.in. w skrócie przypominamy 80 letnią historię latania w Aleksandrowicach, wspominamy bielskie szybowce, wybitnego inżyniera lotnictwa Adama Kurbiela, a „ku pamięci” odnotowujemy kolejne odkrywcze wyprawy Sebastiana Kawy – tym razem Kaukaz zdobyty.

Na kolejny Międzynarodowy Piknik Lotniczy w Bielsku-Białej na lotnisku w Aleksandrowicach serdecznie zapraszamy już, bo w każdym z pikników trochę tego serca dla Was oddajemy. To co w powietrzu i na ziemi tradycyjnie komentowała niestrudzenie „zauroczona lotnikami” Marzena Padowska, „wykorzystując” do pomocy Tomasza Kawę, Edwarda Margańskiego i kto był, wie kogo jeszcze..., a kto nie był, niech żałuje i przyjdzie koniecznie za rok…

Z lotniczym pozdrowieniem, 
Jerzy Oślak

Galeria zdjęć

Źródło: Aeroklub Bielsko-Bialski
comments powered by Disqus