Przejdź do treści
Droniq i Aerobits podpisały porozumienie w celu opracowania standardów śledzenia dronów (fot. Aerobits)
Źródło artykułu

Droniq i Aerobits podpisały porozumienie w celu opracowania standardów śledzenia dronów

Droniq, spółka joint venture Deutsche Flugsicherung (DFS) i Deutsche Telekom oraz Aerobits Sp. z o.o. podpisały Porozumienie o współpracy (MoU) w Stuttgarcie podczas targów INTERGEO / INTERAERIAL SOLUTIONS 2019. Celem kooperacji jest opracowanie europejskich standardów dla rozwiązań systemowych, które są niezbędne do zarządzania ruchem bezzałogowych statków powietrznych.

Jak można wizualizować UAS (bezzałogowe statki powietrzne) w przestrzeni powietrznej?

Droniq opracował rozwiązanie tego problemu. Drony są wyposażone w specjalny modem LTE, tak zwany Hook-on-Device (HOD), który wysyła swoją pozycję w sposób ciągły przez sieć komórkową Deutsche Telekom do systemu kontroli ruchu lotniczego UTM DFS. Nowa generacja HOD może zrobić jeszcze więcej: odbiera FLARM i ADS-B (Automatic Dependent Surveillance – Broadcast) i przekazuje te dane pozycyjne do systemu UTM. Wyżej wymienione technologie ostrzegania przed kolizją są używane przez szybowce, samoloty lub śmigłowce poruszające się w niekontrolowanej przestrzeni powietrznej zgodnie z zasadami VFR. Dzięki temu rozwiązaniu kontroler dronów zawsze otrzymuje dokładny obraz wszystkich uczestników ruchu powietrznego w jego otoczeniu.

HOD przesyła również pozycję UAS przez FLARM

Ponadto HOD przesyła również własne dane pozycji za pośrednictwem FLARM. Na przykład pilot szybowca, który znajduje się w pobliżu drona z HOD, automatycznie otrzymuje ostrzeżenie w kokpicie – nawet jeśli w ogóle nie używa systemu UTM. „To nowe rozwiązanie maksymalnie zwiększa bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej i jest kluczowym krokiem w zapewnieniu bezpiecznego współistnienia wszystkich użytkowników przestrzeni powietrznej”, mówi Jan-Eric Putze, dyrektor generalny Droniq.

Wyłączna współpraca z Aerobits

Obecnie nie ma norm technicznych na poziomie krajowym ani europejskim w dziedzinie śledzenia dronów. Aby przyspieszyć ten rozwój, Droniq i polska firma Aerobits zgodziły się na podpisanie porozumienia o wyłącznej współpracy w tym zakresie. „Przede wszystkim przekonało nas połączenie wiedzy technicznej, wiedzy lotniczej i szybkości wdrażania Aerobits” – mówi Ralph Schepp, dyrektor operacyjny Droniq. W ramach partnerstwa HOD będzie dalej rozwijany w różnych wariantach, z jednej strony w dedykowanej obudowie, jak również w wersji OEM, którą można następnie zainstalować bezpośrednio na pokładzie statku powietrznego. „Zminiaturyzowanie awioniki do rozmiarów, pozwalających na jej instalację w UAS jest jednym z kluczowych kroków w celu zintegrowania dronów w przestrzeń powietrzną – dlatego Aerobits jest cennym partnerem dla Droniq”, mówi Thilo Vogt, dyrektor ds. Sprzedaży i rozwoju biznesu w Droniq.

Na zdjęciu głównym: Zespół z Droniq i Aerobits zgadza się na współpracę w zakresie opracowania standardów śledzenia dronów podczas INTERGEO / INTERAERIAL SOLUTIONS 2019 w Stuttgarcie (od lewej: Ralph Schepp (COO Droniq) i Thilo Vogt (CBDO w Droniq), Jan-Eric Putze (CEO Droniq) z nowym Hook-on-Device w ręku, Christoph Stolle (Droniq), Konrad Cioch (CBDO w Aerobits) i Rafal Osypiuk (CTO w Aerobits).

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony