Przejdź do treści
Źródło artykułu

Cirrusy opanowały Ławicę

Nieczęsto spotykany widok przedstawia od 6 do 8 maja płyta lotnictwa ogólnego na lotnisku Poznań Ławica, na której stoją 22 samoloty marki Cirrus. Ich przylot jest związany z organizowanym przez COPA – Stowarzyszenie Właścicieli i Pilotów samolotów Cirrus we współpracy z Aero Poznań, weekendowym zlotem szkoleniowym, w ramach programu doskonalenia umiejętności lotniczych.

Impreza o nazwie Cirrus Pilot Proficiency Program (CPPP)  jest jedną z 14 odbywających się co roku na całym świecie, z których jedenaście ma miejsce w USA, dwie w Europie i jedna w Australii. Poznań, obok Baden-Baden (Niemcy), jest od pięciu lat stałym gospodarzem, do którego należy edycja wiosenna. W tym roku przyciągnęła rekordową liczbę 22 samolotów i ponad 50 uczestników z całej Europy i USA. Jest to liczba znacznie wyższa niż początkowo planowana.

W krótkim przemówieniu podczas piątkowej kolacji otwierającej imprezę, Trip Taylor, dyrektor COPA ds. szkolenia lotniczego stwierdził, że ”CPPP w Poznaniu stało się punktem odniesienia, do którego porównywane są obecnie wszystkie pozostałe imprezy cyklu, również te amerykańskie”. Jego zdaniem wynika to z faktu, że „Aero Poznań jest obecnie uważany za najlepszy ośrodek szkolenia dla samolotów Cirrus na świecie, zarówno pod względem jakości szkolenia, jak i obsługi klientów”.

W sobotę i niedzielę uczestnicy biorą udział w seminariach szkoleniowych w zakresie podejmowania decyzji w lotnictwie (ADM), dobrych praktyk w eksploatacji silników TCM Continental, montowanych w Cirrusach, a także zachowania w sytuacjach awaryjnych, w tym kryteriów użycia systemu spadochronowego CAPS. Równolegle odbywają się indywidualne szkolenia w powietrzu oraz na symulatorze SR22, należącym do Aero Poznań. Szkolenie prowadzą instruktorzy COPA z USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii wspólnie z instruktorami poznańskiego ośrodka. Zakończenie imprezy i wyloty przewidziane są na godziny popołudniowe w niedzielę, 8 maja. Do tego czasu należy się liczyć ze znacznie wzmożonym ruchem GA w rejonie lotniska Ławica w Poznaniu i Babimost w Zielonej Górze.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony