Wielka Brytania i Francja ogłosiły wspólny rozwój technologii UAS

Wspólny projekt BAE Systems oraz Dassault Aviation

Brytyjski premier David Cameron oraz prezydent Francji Francois Hollande ogłosili plany rozwoju wojskowego bezzałogowego statku powietrznego (UAS) we wspólnym projekcie brytyjskiego koncernu BAE Systems oraz francuskiego Dassault Aviation. Informacja została upubliczniona podczas szczytu obronnego tych dwóch krajów. Jak wynika z raportu stacji Channel 4, pomysł powołania konsorcjum pojawił się już w 2010 r.

W oświadczeniu, prezes BAE Systems Ian King powiedział: "Wraz z Dassault oczekujemy na dalsze wsparcie ze strony rządów dla naszej wspólnej pracy w ramach rozwoju tego ważnego dla Wielkiej Brytanii i Francji projektu obronnego”.

"Biorąc pod uwagę duże nakłady na badania oraz postęp w rozwoju technologii, który miał miejsce do tej pory, dalsze prace z bezzałogowymi systemami lotniczymi zapewnią uzyskanie niezbędnej wiedzy oraz kluczowych zdolności, które przełożą się na długoterminowy wkład w rozwój obu naszych gospodarek", dodał. Firmy zakończyły niedawno wspólne badania dla rządów Zjednoczonego Królestwa i Francji, pod nazwą Future Combat Air System Demonstration Program Preparation Phase Study.

Koncern BAE Systems ogłosił, że "W ostatniej dekadzie kontynuował rozwój możliwości technologicznych już opracowanych dla bezzałogowych statków powietrznych (UAS) na bazie wielu prototypów i demonstratorów. Niedawno firma wraz z brytyjskim Ministerstwem Obrony zainwestował w projekt i budowę bezzałogowego statku powietrznego Taranis. Technologie z Taranis mają stanowić ważny wkład w rozwój kolejnego programu UAS".

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: www.baesystems.com

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus