Śmigłowiec wylądował na niewłaściwej platformie wiertniczej

Sikorsky S-92

Dwóch pilotów firmy Bond Helicopters zostało zawieszonych do czasu wyjaśnienia po tym jak w miniony piątek wylądowali na niewłaściwej platformie wiertniczej na Morzu Północnym.

Według raportu znajdującego się na stronie internetowej Voice Energia, helikopter z bliżej nieokreśloną liczbą pracowników na pokładzie odbywał lot na platformę wiertniczą Buzzard około 60 mil na północ od Aberdeen. Nieoczekiwanie jednak zakończył swój lot na platformie obsługiwanej przez firmę Enseco oddalonej o dziewięć mil morskich od pierwotnego miejsca przeznaczenia.

Platforma, na której wylądował śmigłowiec, działała z pełną mocą i nie była przygotowana na jego przyjęcie, co stwarzało dodatkowe zagrożenie dla bezpieczeństwa pasażerów i załogi. W czasie operowania śmigłowców na platformie przestaje pracować żuraw, a na wodzie pojawiają się łodzie, które w razie potrzeby gotowe są podjąć akcję ratunkową. W tym przypadku tak nie było.

Jak mówi raport, śmigłowiec firmy Bond S-92 przed feralnym lotem wykonał kilka zaplanowanych lądowań. „Możemy potwierdzić, że śmigłowiec S-92 wylądował na pokładzie platformy, której nie miał w swoim planie lotu”, przyznał rzecznik firmy.

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus