EASA certyfikuje dwa europejskie śmigłowce nowej generacji

AW189

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przyznała certyfikat typu dla średniego dwusilnikowego śmigłowca firmy AgustaWestland AW189 . Certyfikat ten wydany został tydzień po uzyskaniu zatwierdzenia przez inny śmigłowiec koncernu Airbus Group - EC175. Obie konstrukcje spełniają teraz najwyższe i najbardziej rygorystyczne wymogi bezpieczeństwa wyznaczone przez EASA.

Patrick Ky, dyrektor wykonawczy Agencji powiedział, iż: „Oba certyfikaty są wielkim osiągnięciem i kamieniem milowym, ponieważ torują drogę do wprowadzenia do eksploatacji nowej generacji europejskich śmigłowców wielozadaniowych. Są one odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku i jestem przekonany, że będą działać bezpiecznie w często bardzo wymagających warunkach".

EASA nadal będzie ściśle współpracować z obydwoma producentami w celu zapewnienia, że certyfikowane śmigłowce spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa przez cały czas ich eksploatacji.

Przedstawiciele koncernu AgustaWestland w komunikacie prasowym stwierdzili, że certyfikat śmigłowca AW189 jest w pełni zgodny z wymogami dotyczącymi operacji na morzu w tym operacji związanych z wydobywaniem ropy naftowej oraz gazu. Śmigłowiec posiada kompletne wyposażenie w tym także awionikę, niezbędne do wykonywania lotów w szczególnie trudnych warunkach. Umożliwia on operatorom podejmowanie działań w ciężkich warunkach bez szczególnego udoskonalania właściwie od momentu wprowadzenia maszyny do służby.

„Certyfikacja EASA śmigłowca AW189 nowej generacji jest ogromnym osiągnięciem i stanowi kamień milowy w rozwoju nowej generacji śmigłowców dalekiego zasięgu, a jednocześnie oddaniem do eksploatacji nowego członka naszej wyjątkowej rodziny śmigłowców", wyjaśniał Daniele Romiti, dyrektor generalny firmy AgustaWestland." Jesteśmy w stanie zapewnić, iż klienci, którzy już zamówili AW189 i wkrótce odbiorą swoje śmigłowce będą mogli świadczyć w swojej branży usługi na najwyższym poziomie i w pełni wykorzystać możliwości AW189", dodał.

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus