Bezzałogowy statek powietrzny jako karetka przyszłości

Dron MedEx Ambulance Service

Firma MedEx Ambulance Service z Chicago realizująca przewozy medyczne zaprezentowała zaawansowany technologicznie projekt powietrznej karetki opracowanej na bazie bezzałogowego statku powietrznego Indago koncernu Lockheed Martin. Prezentacja miała miejsce podczas tegorocznego Chicago Auto Show.

Ten jedyny w swoim rodzaju pojazd przedstawiany jako "Pogotowie Przyszłości", ma być  przystosowany do przewozu sprzętu ratunkowego i materiałów eksploatacyjnych zwykle dostępnych jedynie w szpitalach. MedEx współpracuje z Lockheed Martin i PropelUAS firmy Evans Incorporated, aby jak najlepiej wykorzystać elementy EMS z potencjałem taktycznego UAS.

Dron karetka MedEx pokazuje w jaki sposób technologia może zmienić sposób dostęp do pierwszej pomocy. Pewnego dnia bezzałogowce mogą być masowo wykorzystywane do dostarczenia sprzętu ratunkowego, automatycznych defibrylatorów zewnętrznych (AED), produktów krwiopochodnych i leków, a to tylko kilka z ich potencjalnych zastosowań.

Innowacyjny system Indago może wspomagać, monitorować i wspierać wysoko wyspecjalizowane zespoły EMS MedEx. Lockheed Martin Indago UAS został wybrany do tej koncepcji ze względu na jego rozmiar i unikalne możliwości. Składany system Indago o wadze ok. 2,5 kg może być łatwo przechowywany w dowolnym pojeździe, takim jak karetka pogotowia i przygotowany do lotu w ciągu kilku minut i przy każdej pogodzie.

Bezzałogowe systemy Lockheed Martin są obecnie wykorzystywane w różnego rodzaju misjach wojskowych, ratowniczych i cywilnych, w tym m.in. do poszukiwania i prowadzenia akcji ratunkowych, czy też do gaszenia pożarów.

Źródło: aero-news.net
comments powered by Disqus