W obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie rozpoczęto budowę lotniska

Budowa lotniska w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie (fot. adm.dp.gov.ua)

W obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie rozpoczęto prace przy budowie lotniska, obejmujące nowy terminal i pas startowy. Poinformował o tym szef Obwodowej Administracji Państwowej w Dniepropietrowsku Ołeksandr Bondarenko.

Budowa nowego lotniska w obwodzie dniepropietrowskim to zadanie postawione przez Prezydenta Ukrainy. Projekt ten stał się priorytetem dla regionalnej administracji państwowej i dla mnie osobiście. W końcu nowoczesny port to marzenie mieszkańców regionu. Jednocześnie jest to priorytet dla regionu dążącego do szybkiego rozwoju – powiedział 16 września Oleksandr Bondarenko. – Dziś w regionie miało miejsce prawdziwie historyczne wydarzenie. Rozpoczęła się budowa lotniska. Będzie nowoczesne i bezpieczne. Port będzie mógł przyjmować największe samoloty świata nawet w trudnych warunkach pogodowych – dodał.

Na budowie pracuje obecnie około dziesięciu jednostek sprzętu, które wykonują prace przygotowawcze.


(fot. adm.dp.gov.ua)

Budowa odbędzie się bez zatrzymywania pracy istniejącego lotniska, aby mieszkańcy regionu Dniepropietrowska mogli czuć się komfortowo. Pierwszym etapem jest przekazanie sprzętu meteorologicznego, podstacji transformatorowych, 15 kilometrów sieci komunikacyjnych, zasilania. Prace te pozwolą na niezwłoczne rozpoczęcie głównych prac budowlanych po zakończeniu przetargu na wybór generalnego wykonawcy – powiedział Oleh Tarasiuk, szef państwowego przedsiębiorstwa Fininpro.

Pas startowy lotniska buduje państwo – funduszami zarządza państwowe przedsiębiorstwo Fininpro. Będzie on miał 3200 m długości, nowoczesny system nawigacji i sygnalizacji świetlnej.

Obecnie lotnisko w Dniepropietrowsku nie spełnia wymogów współczesnego lotnictwa – zostało zbudowane w połowie ubiegłego wieku. Jest przestarzałe – powiedział szef Państwowej Agencji ds. Projektów Infrastrukturalnych Ukrainy Kyrylo Khomyakov. – To już trzecia próba budowy nowego lotniska. Wcześniej projekt powstał, gdy Dniepropietrowsk ubiegał się o Euro-2012 i Eurobasket-2015. I dopiero teraz po raz pierwszy widzimy prawdziwe efekty.


(fot. adm.dp.gov.ua)

Nowy terminal międzynarodowy i terminal VIP buduje w jednym kompleksie inwestor – ukraińska grupa przemysłowo-finansowa DCH. W pobliżu powstanie biurowiec dla pracowników ośrodka, parking na 1,2 tys. miejsc.

Nasz projekt składa się z kilku etapów. Pierwszy to budowa infrastruktury. Drugi to rozwój samego lotniska i połączeń. To długofalowa praca, która rozpoczyna się równolegle z budową terminalu – powiedział szef grupy projektowej DCH ds. Budowy Międzynarodowego Portu Lotniczego regionu Dniepropietrowska Wołodymyr Wasylczenko. – Za 2-3 lata zobaczymy nowy obiekt. Będzie to jeden z najnowocześniejszych na Ukrainie – pod względem logistyki, układu, jakości.

Na początku lotnisko będzie obsługiwać średnio 1,6 mln pasażerów rocznie, z możliwością podwojenia tej liczby.

Źródło: adm.dp.gov.ua
comments powered by Disqus