Zlot Prezydentów

Zlot Prezydentów, fot. kpt. Maciej Nojek

W bieżącym tygodniu mieliśmy okazję powitać na naszym lotnisku Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz europejskich Prezydentów. Na zaproszenie Prezydenta Polski do Krakowa przylecieli Prezydenci grupy Arraiolos oraz Prezydent Ukrainy.

Część z nich lądowała na balickim lotnisku samolotami rejsowymi ale Prezydentów: Niemiec Joachima Gaucka, Ukrainy Wiktora Janukowicza, Włoch Giorgio Napolitano, Finlandii Sauli Niinisto i Bułgarii Rosena Plewnelijewa, witał osobiście Dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, płk dypl. pil. Jacek Łazarczyk, któremu towarzyszył Wojewoda Małopolski Jerzy Miller i odpowiednio przedstawiciele placówek dyplomatycznych.

Jak zawsze 8. Baza Lotnictwa Transportowego poza swoimi rutynowymi zadaniami zabezpieczała pod względem organizacyjnym i logistycznym przyloty delegacji krajowych i zagranicznych.

Było to przedsięwzięcie wymagające świetnego planowania i ścisłej współpracy ze służbami mundurowymi i cywilnymi, zabezpieczającymi wizyty VIP, w tym BOR, Policji, Żandarmerii, Straży Granicznej, Urzędu Wojewody Małopolskiego, Międzynarodowego Portu Lotniczego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

W ramach wizyty prezydentów w Krakowie, Grupa Wsparcia wystawiła żołnierzy Zespołu Ochrony, którzy nadzorowali i kierowali ruchem na terenie jednostki. Koordynator wyznaczony z GW, ściśle współpracując z kontrolerem twr odpowiadał za właściwą organizację wszystkich służb zabezpieczających przyloty i odloty w rejonie płaszczyzn postojowych oraz zgodne z przepisami wprowadzanie kolumn pojazdów po odbiór pasażerów.

Za poruszanie się wszystkich pojazdów i osób po wojskowej części lotniska odpowiedzialny był koordynator ruchu lotniczego, który dodatkowo odpowiadał za zaplanowanie miejsc postojowych w zależności od wielkości SP i ilości sprzętu niezbędnego do jego obsługi .

Po zakończeniu wizyt prezydentów w Polsce możemy powiedzieć, że dobrze wykonaliśmy swoje zadanie.

Źródło: 8 Baza Lotnicza
comments powered by Disqus