Przejdź do treści
Oznaka rozpoznawcza dla 8. Bazy Lotnictwa Transportowego
Źródło artykułu

Oznaka rozpoznawcza dla 8. Bazy Lotnictwa Transportowego

Minister Obrony Narodowej w dniu 4 listopada 2014 roku wprowadził oznakę rozpoznawczą 8. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Zgodnie z Decyzją nr 435/MON 8. Baza Lotnictwa Transportowego posiada oznakę rozpoznawczą, która nawiązuje do tradycji 55 pułku i 13 eskadry lotnictwa transportowego. Autorem projektu jest mjr rez. pil. Tomasz Gościński.

8 Bazę Lotniczą sformowano 1 stycznia 2001 roku na bazie rozformowanego 13 Pułku Lotnictwa Transportowego. Baza usytuowana była w kompleksie lotniskowo-koszarowym Kraków-Balice i wchodziła w skład 3 Brygady Lotnictwa Transportowego. W roku 2007 baza otrzymała sztandar ufundowany przez społeczność Krakowa i województwa Małopolskiego. W tym samym roku wprowadzono, także odznakę pamiątkową (Decyzja nr 92/MON z 23 lutego 2007).

Z dniem 19 września 2009, "dla zachowania i kultywowania tradycji oręża polskiego oraz dla upamiętnienia zasług w służbie dla Ojczyzny płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego", 8 Baza Lotnicza przyjęła imię patrona płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego, a doroczne święto jednostki ustanowione zostało w dniu 15 września.

W lipcu 2010 8. Baza Lotnicza i 13 Eskadra Lotnictwa Transportowego zostają rozformowane, a na ich miejsce powstaje 8. Baza Lotnictwa Transportowego.

8. Baza Lotnictwa Transportowego przeznaczona jest do zabezpieczenia i realizacji zadań transportu lotniczego na korzyść jednostek wojskowych RSZ RP oraz dla PKW, zabezpieczenia logistycznego 32. Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania, 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej oraz sojuszniczych sił wzmocnienia w ramach wsparcia państwa gospodarza (HNS) w okresie pokoju, kryzysu i wojny. Zgodnie z planem przydziałów gospodarczych.  8. BLTr zabezpiecza około 30 jednostek i instytucji wojskowych.

Do głównych zadań 8. Bazy Lotnictwa Transportowego należy:
- Szkolenie lotnicze;
- Zabezpieczenie logistyczne lotów i bieżącej działalności pododdziałów bazy i jednostek wojskowych przydzielonych na zaopatrzenie gospodarcze;
- Zabezpieczenie bieżących potrzeb remontowych i obsług technicznego sprzętu bojowego;
- Współudział w realizacji zadań z zakresu ratownictwa lotniczego;
- Realizacja zadań ochrony i obrony kompleksu lotniskowo-koszarowego Kraków-Balice;
- Przyjęcie i zabezpieczenie logistyczne sił i środków państw sojuszniczych;
- Zabezpieczenie wizyt delegacji zagranicznych.



FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony