Szkolenie przyszłych skoczków

Szkolenie przyszłych skoczków - nauka składania spadochronów (fot. 18bpd)

Marzeniem każdego żołnierza, który zdecydował się na służbę w jednostce powietrznodesantowej, jest zdobycie odznaki spadochroniarza (Odznaki Skoczka Wojsk Powietrznodesantowych).

Warunkiem jej uzyskania jest wykonanie pięciu skoków o zróżnicowanym stopniu trudności. Pierwszy skok wykonuje się bez wyposażenia. W kolejnych skacze się z bronią i zasobnikiem. Ostatni skok to skok nocny.

Jednak każdy żołnierz nim wykona pierwszy skok, musi ukończyć tzw. szkolenie podstawowe a dokładniej „szkolenie spadochronowo desantowe podstawowe”. Przygotowuje go ono teoretycznie i praktycznie do wykonywania skoków ze spadochronem. W czasie zajęć prowadzonych przez instruktorów spadochronowych, żołnierze uczą się budowy i składania spadochronów oraz nabywają praktycznych umiejętności w Ośrodku Szkolenia Naziemnego. Po ukończeniu kursu przyjdzie czas na skoki.

 
(fot. 18bpd)

Takie właśnie szkolenie skończyło się w piątek (3 marca) w 18 batalionie powietrznodesantowym. Uczestniczyło w nim ponad pięćdziesięciu przyszłych spadochroniarzy.

Tego dnia odbył się również egzamin.

por. Agata Niemyjska

Źródło: 6 BPD
comments powered by Disqus