Skoki w szlachetnym celu

6 BPD Toy Drop

Spadochroniarze Brygady, wspólnie z żołnierzami amerykańskimi, hiszpańskimi, holenderskimi i niemieckimi, wzięli udział w organizowanej rokrocznie operacji „Toy Drop”.

Skoki organizowane w Niemczech w ramach „Toy Drop” mają na celu zebranie zabawek, które są prezentami dla dzieci. Organizatorem zrzutów była stacjonująca w Kaiserslautern niedaleko bazy sił powietrznych w Ramstain amerykańska jednostka 5th Quartermaster Detachment. Z Polski oprócz spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej w desantowaniu udział wzięli żołnierze z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej i 2 pułku rozpoznawczego z Hrubieszowa.

Skoki wykonywano z samolotów C-130 Hercules z wysokości 1200 stóp (ok. 400 m) na amerykańskich spadochronach MC-6. Oprócz żołnierzy w czasie zrzutów desantowano także kontenery towarowe. Zwyczajem podczas tego typu skoków jest to, że spadochroniarze wykonujący skok ze spadochronem dostają odznakę skoczka w zależności od narodowości instruktora pokładowego, który wykonuje zrzut. W tym roku żołnierze z 6 BPD otrzymali odznaki hiszpańskie, niemieckie i holenderskie.

 
Tekst: kpt. Marcin Gil
Zdjęcia: Paweł Ćwikła

Źródło: 6 BPD
comments powered by Disqus