Przejdź do treści
Źródło artykułu

Droniada 2022 na lotnisku Katowice-Muchowiec

Po raz dziewiąty rozpoczęły się przygotowania do Droniady – poligonu systemów bezzałogowych i zarazem konkursu dla zespołów akademickich w misjach specjalnych z wykorzystaniem dronów. Droniada to kuźnia kadr przemysłu 4.0.

Tym razem impreza zostanie zorganizowana na lotnisku Katowice-Muchowiec w dniach 25-30 czerwca 2022 r.

Droniada jest poligonem, konkursem technologicznym, gdzie spotykają się z jednej strony – studenci, młodzi inżynierowie, naukowcy, konstruktorzy, przedsiębiorcy, zaś z drugiej strony – strażacy, wojskowi, służby tajne, samorządowcy i przedstawiciele administracji centralnej. Głównym organizatorem imprezy jest organizacja pozarządowa Fundacja Instytut Mikromakro.

Organizatorzy ogłosili nabór chętnych do udziału w pięciu konkurencjach ukierunkowanych na praktyczny pokaz możliwości systemów autonomicznych, z czego tylko jedna – Demo systemu Bezzałogowego Statku Powietrznego – będzie obowiązkowa dla wszystkich.

"Demo systemu" polega na przygotowaniu 3-5 minutowego filmu prezentującego uczestnika/zespół i jego pomysł na start w wybranych konkurencjach. Na filmy organizatorzy oczekują do 18 czerwca.

W sobotę 25 czerwca zespoły przyjadą na lotnisko Katowice-Muchowiec. Zgłoszą się na II cześć konkurencji "Demo systemu" – przegląd sprzętu i sprawdzenie uprawnień pilotów. Po tym – w zależności od wyboru konkurencji – rozpoczyną się kwalifikacje, zwłaszcza do "Sztafety". Nazajutrz odbędą się treningi w pozostałych konkurencjach oraz konkurs główny "Sztafety".

Konkurencje terenowe w zależności od zadania rozgrywamy na terenie zielonym lotniska Muchowiec, nie przekraczając betonowego pasa startowego. W konkurencji "Sztafeta" w jej konkursie głównym drony wylatują poza lotnisko nad Katowicki Park Leśny.

Konkurencja "Sztafeta" sprawdza umiejętności uczestników w prowadzeniu automatycznych, dronowych misji długodystansowych oraz w oprogramowaniu systemu do precyzyjnego zrzutu bikonów świetlnych. Pokazuje możliwości wsparcia przez drony akcji poszukiwawczo-ratowniczych i akcji gaśniczych, w których istotne jest wyznaczenie ścieżki ruchu dla ekip ratowniczych.

W poniedziałek 27 czerwca i we wtorek 28 czerwca przeprowadzone zostaną pozostałe konkurencje terenowe ("Drzewo życia", "Intruz", "Budowa") oraz warsztaty.

W konkurencji "Drzewo życia" to okazja do połączenia umiejętności w zakresie analizy informacji i AI z umiejętnościami mechatronicznymi. Dron jest nośnikiem systemu.

W konkurencji "Intruz" system teleinformatyczny wykorzystujący drona wyposażonego w algorytmy sztucznej inteligencji ma przekazywać na żywo obraz z wyszczególnieniem/zaznaczeniem podejrzanej osoby na dostępną dla jurorów stronę internetową i dokumentować postępy w postaci jego zdjęcia oraz aktualnego położenia. Dron powinien podążać za osobą wytypowaną do śledzenia. Do wykrycia torby można użyć innego drona.

Konkurencja "Budowa" z perspektywy ekosystemu dronowego jest okazją do prezentacji w praktyce możliwości pomiarowych i teledetekcyjnych latających robotów z użyciem technologii RTK GPS (Real Time Kinematic) i uczenia maszynowego.

W środę 29 czerwca zwycięzcy w poszczególnych konkurencjach wezmą udział w Pokazach Mistrzów. To konkurencja dla zwycięskich uczestników poszczególnych konkurencji, którzy dołączą do pokazów firm dronowych w ramach specjalnego dnia otwartego dla uczestników World Urban Forum w Katowicach. Po pokazach nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.

W Droniadzie mogą brać udział:
a) zespoły akademickie ze studenckich kół naukowych i związane z uczelniami wyższymi, w skład których mogą wchodzić studenci, doktoranci, pracownicy uczelni; dopuszcza się start różnych zespołów z tej samej uczelni;
b) sojusze międzyuczelniane;
c) inicjatywy oddolne w ramach zespołów budowanych zadaniowo pod kątem Droniady, jako zaczyn pod ew. przyszłe startupy, czyli zespoły open nie związane z uczelniami;
d) osoby indywidualne.
Zespół może liczyć łącznie 8 osób.

Udział w dziewiątej edycji Droniady należy zgłosić do 28 lutego 2022 r. poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie droniada.eu

Więcej informacji w Regulaminie oraz na stronie www.5zywiolow.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony