Badanie rynku dronów w Polsce 2.0
Fundacja Instytut Mikromakro po raz drugi przeprowadza badania rynku dronów w Polsce. Ubiegłoroczne badania i raport pozwoliły stworzyć pierwszy obraz tego rynku i ocenić jego wartość na 163 mln złotych, na co powoływano się na ostatniej Międzynarodowej Konferencji Wysokiego Szczebla poświęconej bezzałogowym statkom powietrznym „Drony jako źródło nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego".
Nie można jednak spocząć na laurach. Badania rynkowe należy prowadzić regularnie. Tylko w ten sposób jasno będzie można określić interesy strony podażowej i popytowej. Przemawiają za tym następujące względy:
- Powstała inicjatywa powołania Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych. By taki samorząd okrzepł, winien zgromadzić ponad 100 podmiotów gospodarczych – zarówno osób prawnych jak i osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Należy się zatem policzyć i sprawdzić stan branży, by w 2017 r. ukonstytuować samorząd gospodarczy.
- W Ministerstwie Rozwoju rozpoczęły się prace nad strategią rozwoju systemów bezzałogowych w ramach tzw. Planu Morawieckiego. Warto rzetelnie przedstawić rządowi obszary działalności branży, wyzwania technologiczne i bariery prawne. Tylko na tej podstawie można zaistnieć w świadomości decydentów.
- Jeśli polski rynek dronów ma inspirować Komisję Europejską i władze lotnicze do działań korzystnych dla przedsiębiorców, trzeba znać realnie swój potencjał.
Dzięki badaniom Instytutu Mikromakro stanie się to możliwe. Prosimy o wypełnienie ankiet z aktualnymi danymi (link). W zamian Fundacja podzieli się głównymi wnioskami i rekomendacjami z badań.
Komentarze