Zgrupowanie spadochronowe w 42.BLSz

Zgrupowanie spadochronowe w 42.BLSz (fot. 4slsz.wp.mil.pl)

W dniach 1-11 kwietnia bieżącego roku w oparciu o infrastrukturę 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu odbyło się zgrupowanie spadochronowe zorganizowane przez Ośrodek Szkolenia Wysokościowo-Ratowniczego i Spadochronowego.

Oprócz żołnierzy OSWRiS w zgrupowaniu udział brali również przedstawiciele z innych jednostek 4 SLSz, a także z Lotniczej Akademii Wojskowej.

Przed rozpoczęciem szkolenia praktycznego przeprowadzono wstępne przygotowanie do skoków. W trakcie tego etapu szczególny nacisk położono na postępowanie w sytuacjach awaryjnych, jakie mogą wystąpić w trakcie wykonywania skoków spadochronowych zarówno na spadochronach małej sterowności  klasy A jak, również klacy C to jest spadochronach szybujących. W oparciu o trapez w Ośrodku Szkolenia Naziemnego praktycznie przećwiczono omawiane sytuacje.

Wykorzystując samolot M-28 przeprowadzono szkolenie dla   instruktorów spadochronowych, oraz skoczków spadochronowych z postępowania w sytuacjach awaryjnych mogących wystąpić w czasie desantowania na pokładzie samolotu, a zwłaszcza z postępowania w sytuacji zawiśnięcia skoczka za statkiem powietrznym.


(fot. 4slsz.wp.mil.pl)

W trakcie zgrupowania, pomimo mało przyjaznych warunków atmosferycznych wykonano ponad 400 skoków szkolnych i szkolno-treningowych. Wykonywano je z samolotu M-28, z wysokości od 1000 do 4000 metrów.  Skoczkowie rozpoczynający  szkolenie praktyczne wykonywali skoki przy wykorzystaniu spadochronów szkolno-treningowych L-2 „KADET”. Pozostali mieli do dyspozycji spadochrony szybujące. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż w trakcie trwania zgrupowania zrealizowano szkolenie spadochronowe grupy podchorążych   z LAW, z których część uzyskała tytuł „Skoczka spadochronowego”.

Dzięki intensywnemu szkoleniu, jak również zdyscyplinowaniu i zaangażowaniu wszystkich skaczących uniknięto negatywnych zdarzeń, a tym samym osiągnięto założenia szkoleniowe.

Realizowanie powyższego szkolenia nie byłoby też możliwe bez pełnego wsparcia ze strony Dowódcy 42 BLsz jak również doskonałej współpracy z załogami samolotów transportowych radomskiej bazy.


(fot. 4slsz.wp.mil.pl)

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus