Zakończenie praktycznego szkolenia lotniczego podchorążych

Szkolenie lotnicze podchorążych na samolocie PZL – 130 TC II "Orlik" (fot. kpt. Adam Ginalski)

W 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego zakończyło się praktyczne szkolenie podchorążych dęblińskiej Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych. Podchorążowie odbyli praktyczne szkolenie lotnicze na samolotach PZL-130 Orlik oraz M-28 Bryza.

Przed budynkiem sztabu 27 października br. odbyła się zbiórka personelu latającego, na której Dowódca 42. BLSz płk dypl. pil. Jan Skowroń pożegnał młodych adeptów lotnictwa, życząc im perfekcyjnych wyników w dalszym przebiegu szkolenia lotniczego. Kadrze instruktorskiej podziękował za profesjonalizm podczas realizacji procesu nauczania oraz za bezpieczne wykonywanie zadań w powietrzu.

Przeszkolenie odbywało się na samolotach PZL – 130 TC II "Orlik" oraz samolotach M – 28 "Bryza", trwało od 01 kwietnia br. Praktyki w powietrzu realizowało 12 podchorążych, którzy nabyli umiejętności wykonywania lotów samodzielnych w dzień i w nocy według przepisów VFR i IFR.


(fot. szer. Marcin Wójcik)

Przed pierwszym wylotem podchorążowie „Szkoły Orląt” realizowali naziemne oraz kompleksowe przygotowanie do lotów. Po pozytywnie zdanych egzaminach młodzi piloci zostali dopuszczeni do przeszkolenia w powietrzu. Program szkolenia był zróżnicowany, zaczynał się od prostych elementów, które miały na celu przygotowanie do tych bardziej skomplikowanych, czego uwiecznieniem były szyki taktyczne.

Praktyki w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego prowadzone były w bardzo intensywnym tempie. Już po niespełna 2 tygodniach szkolenia w powietrzu na dwusterze praktykanci wykonywali samodzielne loty.

W praktycznym szkoleniu młodzi piloci uzyskali łączny nalot:
– Grupa 211 „Orlik” – 1621 godzin 31 minut;
– Grupa 211B M -28 „Bryza” – 193   godzin 20 minut.

kpt. Adam Ginalski, kpr. Kinga Andryszczyk


(fot. szer. Marcin Wójcik)

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus