Wspólne szkolenie polskich i belgijskich pilotów

Wspólne szkolenie polskich i belgijskich pilotów (fot. Zbyszek Moszczański/4SLSz)

W dniach 10-17 maja na terenie 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie odbyło się szkolenie komponentu lotniczego Królewskich Belgijskich Sił Powietrznych.

W przedmiotowych szkoleniu wzięło udział dziesięciu belgijskich pilotów, którzy przylecieli na dęblińskie lotnisko pięcioma, barwnie pomalowanymi samolotami szkolno-treningowymi SF-260. Towarzyszyła im liczna grupa żołnierzy obsługi naziemnej, która podczas szkolenia zabezpieczała oraz wspierała działania belgijskich lotników.

Polską stronę reprezentowali piloci samolotów PZL-130 „Orlik” – lotnicy służący na co dzień w 42. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Radomiu oraz w Dowództwie 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

W piątek po przylocie do Polski omówiono szczegółowo plan szkolenia lotniczego na następny tydzień, w tym rodzaj oraz profil wykonywanych misji, a także składy załóg polsko-belgijskich, które miały wykonywać wspólnie zadania w powietrzu. Poniedziałek rozpoczął się briefingiem, podczas którego przedstawiono prognozę pogody na następne dni, a także zapoznano pilotów obu państw z sytuacją nawigacyjną w rejonie planowanych zadań lotniczych. Niestety prognoza pogody nie była optymistyczna i zagrażała powodzeniu wykonania planowanych misji….

Kolejnym punktem wizyty strony belgijskiej w Dęblinie było wykonanie treningu wysokościowo- ratowniczego na symulatorze fotela katapultowego samolotu PZL-130 „Orlik” oraz zwiedzanie Lotniczej Akademii Wojskowej. Przedstawiciele Królewskich Belgijskich Sił Powietrznych byli pod wrażeniem bogatej infrastruktury LAW, a zwłaszcza różnorodności urządzeń symulatorowych.

Od wtorku do czwartku trwało teoretyczne oraz praktyczne szkolenie lotnicze. Podczas zajęć teoretycznych podejmowano kwestie szkolenia lotniczego, dokumentacji lotniczej oraz procedur wykonywania lotów jakie obowiązują w obydwóch krajach. Wspólnie przeprowadzano także przygotowania do lotów, briefingi, a także debrefingi po wykonanych zadaniach w powietrzu. Niestety ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne część misji została odwołana, jednakże obydwie strony miały możliwość wykonania wspólnych lotów na samolotach PZL-130 „Orlik” oraz SF-260. Belgijskich pilotów miło zaskoczył samolot PZL-130. Wyposażenie oraz właściwości pilotażowe „Orlika” sprawiły im dużo satysfakcji podczas wspólnie wykonywanych lotów. Samolot SF-260 mimo sędziwego wieku także okazał się być przyjemnym w pilotażu, a co sami piloci podkreślali jest to bezpieczna konstrukcja.

Poza szkoleniem lotniczym był również czas na integrację. Podczas uroczystej kolacji wymieniono się pamiątkowymi zdjęciami oraz naszywkami, które będą przypominały obu stronom o tygodniu spędzonym na dęblińskim lotnisku.

Odlatując belgijscy piloci podziękowali za wspólnie spędzony czas, za niespotykaną polską gościnność oraz za profesjonalizm polskiej strony podczas trwania szkolenia, jednocześnie zapraszając na kolejne lotnicze spotkanie, tym razem w Belgii.

mjr Michał Anielak

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus