Szkolenie w symulatorze skoków spadochronowych

Szkolenie w symulatorze skoków spadochronowych

W dniach 22-23 lipca br. instruktorzy spadochronowi z 41. i 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego uczestniczyli w szkoleniu w symulatorze skoków spadochronowych w tunelu aerodynamicznym.

Szkolenie zostało przeprowadzone w Ośrodku Szkolenia Aeromobilno – Spadochronowego w Leźnicy Wielkiej.
 
Uczestnicy szkolenia doskonalili ułożenie ciała podczas swobodnego spadania przed otwarciem spadochronu, postępowanie w sytuacjach awaryjnych zarówno podczas awarii spadochronu uniemożliwiającej jego otwarcie, jak i podczas utraty stabilnej sylwetki wymaganej do otwarcia spadochronu oraz elementy akrobacji spadochronowej.Warunki panujące w symulatorze są bardzo zbliżone do panujących w trakcie rzeczywistego skoku. Prędkości pionowo przepływającego powietrza wynosi około 200 km/h i można ją zwiększyć prawie do 300 km/h.
 
Szkolenie w symulatorze jest jednym z najbardziej efektywnych sposobów szkolenia spadochronowego. Jedna minuta w nim spędzona odpowiada swobodnemu spadaniu podczas skoku z wysokości 4000 m. Odpada kosztowny i czasochłonny lot samolotem lub śmigłowcem oraz mozolne układanie spadochronu. Mimo to symulator nie może w pełni zastąpić prawdziwego skoku spadochronowego, ponieważ nie można w nim przećwiczyć takich elementów skoku spadochronowego jak latanie na otwartym spadochronie czy umiejętność lądowania.Każdy z naszych instruktorów spędził w symulatorze po jednej godzinie. Czas ten z pewnością przełoży się na podniesienie umiejętności i bezpieczeństwo podczas praktycznego szkolenia spadochronowego.

Tekst: mjr Paweł Kozerawski
Foto: mjr Sławomir Warzocha

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus