Lot pożegnalny majora pilota Andrzeja Zubika

Major pilot Andrzej Zubik przy samolocie (fot. Marta Serafin / 4SLSz)

Major pilot Andrzej Zubik 18 października br. w Dęblinie wykonał swój ostatni lot w Siłach Powietrznych RP tym samym kończąc swoją służbę i rozstając się z mundurem.

Lot pożegnalny odbył się na dęblińskim lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego. Za sterami samolotu M-28 Bryza zasiadł po raz ostatni major pilot Andrzej Zubik. Lot pożegnalny majora odbył się w obecności Dowódcy 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, całego stanu osobowego Skrzydła, licznie zgromadzonych zaproszonych gości oraz rodziny.

Lot pożegnalny odbył się zgodnie z ceremoniałem lotniczym. Zgodnie z tradycją, pilot kończący służbę w lotnictwie wojskowym wykonuje lot pożegnalny po kręgu nad lotniskiem. Przed podejściem do lądowania przelatuje wzdłuż pasa startowego wykonując charakterystyczne machanie skrzydłami jako symbol pożegnania się. Podczas lotu pożegnalnego na wojskowym statku powietrznym pilot nawiązuje kontakt radiowy z kontrolerami przestrzeni powietrznej obszaru i składa podziękowanie za bezpieczną długoletnią współpracę. Dziękuje także służbom ruchu lotniczego, meteo, oraz służbom zabezpieczającym loty na macierzystym lotnisku.

 
(fot. Marta Serafin / 4SLSz)

Po wylądowaniu i opuszczeniu samolotu nastąpiło symboliczne pożegnanie majora Zubika z samolotem.

 
(fot. Marta Serafin / 4SLSz)

Następnie już na płycie lotniska podziękowania oraz życzenia zasłużonemu pilotowi złożył dowódca 4SLSz pułkownik pilot Wojciech Pikuła. Głos zabrał również kończący służbę pilot, który z niemałym wzruszeniem, w swoim przemówieniu podziękował wszystkim za lata wspólnej służby.

 
(fot. Marta Serafin / 4SLSz)

Ostatnim punktem programu było dokonanie ostatniego wpisu do osobistego dziennika lotów pilota, który wykonał lot pożegnalny. Wpisu dokonał zarówno wykonujący lot, drugi pilot oraz technik samolotu. Dodatkowo do Księgi Pamiątkowej 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie pamiątkowego wpisu dokonali zarówno major Zubik jak i dowódca 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego pułkownik Wojciech Pikuła.

 
(fot. Marta Serafin / 4SLSz)

Galeria zdjęć

kpt. Magdalena Busz / 4SLSz

Źródło: 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego
comments powered by Disqus