Przejdź do treści
M-346 Bielik w locie nad chmurami - widok z boku z samolotu (fot. 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego)
Źródło artykułu

Dragon-21 z udziałem 4. Skrzydła Lotnicywa Szkolnego

Trwa dynamiczna faza ćwiczenia taktycznego z wojskami pk. Dragon-21, w które zaangażowane są również siły i środki z jednostek 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. Jest to jedno z najważniejszych ćwiczeń wojskowych w tym roku, rozgrywane na terenie całej Polski, ale przede wszystkim na poligonach we wschodniej części kraju. Działania prowadzone są we wszystkich domenach: powietrznej, lądowej i morskiej.

Dragon-21 jako narodowe ćwiczenie o charakterze defensywnym, przeprowadzane jest z udziałem sił sojuszniczych NATO. Jako wiarygodny i kluczowy sojusznik w regionie, korzystamy bowiem z gwarancji bezpieczeństwa jakie daje nam NATO, a jednocześnie będąc jednym z ogniw tego bezpieczeństwa, jesteśmy świadomi spoczywających na nas zobowiązań, do których realizacji dążymy przez ciągłe ćwiczenia i treningi wojskowe, które są platformą wdrażania i doskonalenia nowego sprzętu i uzbrojenia, adaptacji istniejących technik, taktyk i procedur.

W ramach wsparcia tegorocznych głównych ćwiczących, czyli 18. Dywizji Zmechanizowanej i 16. Dywizji Zmechanizowanej, samoloty M-346 Bielik z 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego, we współdziałaniu z F-16 z 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego prowadzą misje bezpośredniego wsparcia z powietrza oraz defensywnego zwalczania potencjału powietrznego.

Przed żołnierzami kolejne dni intensywnych lotów w ramach Dragona-21 i towarzyszących mu ćwiczeń.


(fot. 4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego)

W ramach ćwiczenia Dragon-21, w 4. Skrzydle Lotnictwa Szkolnego rozpoczęło się też ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Myszołów-21. Celem przedsięwzięcia jest zgrywanie działania dowództw i sztabów z praktyczną realizacją zadań przez pododdziały Baz Lotnictwa Szkolnego.

W ćwiczeniu trwającym od 7 czerwca uczestniczą żołnierze z dowództwa Skrzydła, 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie oraz 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu.

Zgodnie z koncepcją przeprowadzenia ćwiczenia, działania realizowane są przy współudziale sił i środków wydzielonych z innych jednostek wojskowych – 6 Brygady Powietrznodesantowej, 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz kadry i podchorążych Lotniczej Akademii Wojskowej.

Myszołów-21 odbywa się na terenie lotnisk w Dęblinie, Radomiu, na poligonie lotniczym Jagodne oraz w przydzielonych strefach przestrzeni powietrznej RP i potrwa do 11 czerwca. Kierownikiem ćwiczenia jest dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz, który podkreśla, że jest ono jednym z najważniejszych ćwiczeń taktycznych 4. Skrzydła.

Przedsięwzięcie rozpoczęło się przebazowaniem sił i środków wydzielonego komponentu lotniczego na inne lotnisko bazowania. Zadaniem realizowanym równorzędnie przez samoloty M-28 Bryza z 42 BLSz było zabezpieczenie desantowania skoczków spadochronowych z 6 BPD na poligonie Jagodne.

por. Ewa Złotnicka
Zdjęcia: por. Ewa Złotnicka, Anna Kuna, szer. Izabela Michałek

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony