32. Baza Lotnictwa Taktycznego gościła laureata WOŚP

32. Baza Lotnictwa Taktycznego gościła laureata WOŚP

Pan Krzysztof Zapart z rodziną – zwycięzca licytacji „Dzień z życia pilota” Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odwiedził wczoraj lotnisko 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Pierwszym punktem programu było przeszkolenie na symulatorze fotela katapultowego samolotu F-16  zaliczone na „5” w ocenie doświadczonych łaskich instruktorów. Następnie laureat odbył (pomyślny dodajmy) lot na symulatorze lotu co poświadczone zostało stosownym certyfikatem.

Pomimo, że wizyta na buczkowskim lotnisku (lotnisko znajduje się na terenie gminy Buczek) to zetknięcie się z najnowocześniejszą techniką wojskową nie zabrakło spotkania ze statkami powietrznymi, które trafiły na wyposażenie polskich Sił Powietrznych znacznie wcześniej niż zakupione w USA F-16. Dzięki działalności, słynnego już w świecie lotniczym, łaskiego ARCHEO, laureat spotkał się oko w oko z m.in. MiGiem-29, Su-22, Orlikiem, Limem-2 oraz mógł zasiąść za sterami MiGa-21, Iskry czy śmigłowca Mi-2.

Chwila wypoczynku przy kawie z Dowódcą 32 BLT płk pil. Ireneuszem Nowakiem upłynęła na wymianie wrażeń lotniczych dwóch doświadczonych pilotów reprezentujących jednakże całkowicie inne lotnicze światy. Pan Krzysztof bowiem to doskonały pilot balonowy legitymujący się m.in. 5 miejscem w zawodach o Puchar Gordona Bennetta osiągniętym w tym roku.

Zwieńczeniem wizyty było zwiedzanie domku pilota oraz kołowanie prawdziwym F-16 po pasie startowym. Major Przemysław Struj świetnie wywiązał się z roli instruktora i pomimo niekorzystnej pogody (pierwszy śnieg) zapewnił sporo wrażeń swojemu uczniowi m.in. używając spadochronu hamującego. Kilka wspólnych godzin minęło bardzo szybko, a 32 Baza Lotnictwa Taktycznego zyskała kolejnego sympatyka.

Tekst i foto: kpt. Marek Kwiatek

Źródło: 32 Baza Lotnicza
comments powered by Disqus