Lot pożegnalny na F-16

Lot pożegnalny na F-16 - mjr pil. Jacek Szczotka (fot. kpt. Krzysztof Nanuś)

W dniu 30.01.2017 r. mjr pil. Jacek Szczotka odbył pożegnalny lot z lotniska Poznań–Krzesiny na samolocie  wielozadaniowym F-16. W pożegnalnym locie uczestniczył Dowódca Bazy płk pil. dr inż. Grzegorz Ślusarz. W czasie lotu mjr pil. Jacek Szczotka drogą radiową podziękował cywilnym i wojskowym punktom dowodzenia i kontroli powietrznej za dowodzenie i zabezpieczanie lotów. Przed podejściem do lądowania w geście pożegnania samolot F-16 wykonał przelot nad krzesińskim pasem.

Po wylądowaniu i opuszczeniu kabiny pilot pożegnał się z samolotem oraz złożył serdeczne i osobiste podziękowania towarzyszącemu mu w trakcie lotu Dowódcy Bazy. Podziękował również personelowi technicznemu za przygotowanie maszyny do lotu.


(fot. kpt. Krzysztof Nanuś)

Po tych podziękowaniach odbyła się uroczystość oficjalnego zakończenia przez mjr. Szczotkę wykonywania lotów w powietrzu podczas służby w Polskich Siłach Powietrznych. W uroczystości uczestniczył Dowódca 31. BLT oraz Dowódca 2. SLT płk dypl. pil. Jacek Pszczoła. W uroczystości wzięli udział wszyscy piloci Bazy oraz rodzina odchodzącego pilota.

Mjr pil. Jacek Szczotka w krótkim wystąpieniu serdecznie podziękował wszystkim za udział w tym wyjątkowym dla niego przedsięwzięciu, podziękował za lata wspólnie wykonywanych lotów oraz życzył wszystkim zebranym wszelkiej pomyślności i szczęścia lotniczego.

Mjr pil. Jacek Szczotka wstąpił do Sił Powietrznych w 1999 roku. Pierwsze skrzydła zdobył w dęblińskiej Szkole Orląt. W 2003 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Sił Powietrznych, uzyskując stopień inżyniera. W 2005 roku otrzymał tytuł magistra na Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. W 2008 roku ukończył kurs szkolenia na samolot wielozadaniowy F-16. W 2011 roku ukończył kurs w ramach Tactical Leadership Programme w Albacete w Hiszpanii a rok później kurs instruktorów samolotów F-16 w Tuscon, USA.  Do chwili obecnej wylatał ponad 1984 godziny na różnych typach samolotów z czego ponad 1270 na samym F-16. Z dniem 31 stycznia 2017 żegna się z mundurem i przechodzi na emeryturę a jego prywatne życie nadal będzie związane ze skrzydłami.

Galeria zdjęć

kpt. Krzysztof Nanuś


Ze względu na masowo pojawiające się komentarze, które naruszają regulamin forum dlapilota.pl, możliwość komentowania pod powyższym artykułem została wyłączona. Numery IP z których dalej będą się pojawiały podobne wpisy zostaną zablokowane. Redakcja.

Źródło: 31 Baza Lotnictwa Taktycznego