31.BLT: na kartach historii – 80. rocznica Bitwy o Anglię

Sesja zdjęciowa upamiętniająca 80. rocznicę „Bitwy o Anglię” (fot. Maciej Lipiński)

W ostatnich dniach czerwca, grupa entuzjastów lotnictwa wraz z pilotami „Jastrzębi” z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego wzięli udział w okolicznościowej sesji zdjęciowej będącej częścią projektu, mającego na celu upamiętnienie przypadającej w 2020 roku, 80. rocznicy „Bitwy o Anglię”, w której swój znaczący udział mieli polscy piloci.

„Bitwa o Anglię” była jedną z największych kampanii II wojny światowej, prowadzona wyłącznie przy użyciu lotnictwa, pomiędzy niemieckim Luftwaffe, a brytyjskim RAF-em, u boku którego walczyło wielu pilotów innych narodowości. Trwała ona w okresie od 10 lipca do 31 października 1940 roku i toczyła się głównie nad południową i centralną Anglią.

W „Bitwie o Anglię” walczyły 4 polskie dywizjony: 2 bombowe (300 i 301), 2 myśliwskie (302 i 303) oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich, w sumie 145 polskich pilotów (poległo 28) co stanowiło 5% ogółu pilotów RAF biorących udział w bitwie. Polacy zgłosili zestrzelenie około 170 i uszkodzenie 36 samolotów niemieckich, co stanowić miało około 12% ogółu zestrzelonych maszyn wroga.

Największe sukcesy w bitwie o Anglię odniósł polski myśliwski Dywizjon 303, który zgłosił zestrzelenie 126 maszyn Luftwaffe.

Swój udział w bitwie o Anglię zaznaczył także, dywizjon, którego od lat tradycje kultywuje 31. Baza Lotnictwa Taktycznego, czyli „poznański” dywizjon myśliwski 302. Bilans dywizjonu w „Bitwie o Anglię” wyniósł 21 zwycięstw.


(fot. Maciej Lipiński)

Bardzo ciekawie w upamiętnienie rocznicy „Bitwy o Anglię” wpisała się wspólnie przeprowadzona inicjatywa. Grupa rekonstruktorów, ubranych w repliki mundurów polskich pilotów służących w lotniczych dywizjonach w Wielkiej Brytanii wraz z naszymi pilotami F-16 wspólnie stworzyli bardzo ciekawy projekt, którego efekty można oglądać w galerii. Całość wypełnił swoim udziałem samolot wielozadaniowy F-16, w okazyjnym malowaniu, odwołującym się do naszych historycznych korzeni. Widoczne symbole dywizjonu 302 (oznaczenie WX, a także odznaka dywizjonu) i jego „krucze” barwy, świetnie dopełniły scenerię jaka towarzyszyła realizacji jubileuszowej sesji.

Zrealizowane przedsięwzięcie było pozytywnym połączeniem wybranych faktów z dawnej historii polskiego lotnictwa z teraźniejszym obrazem, na czele którego dumnie prezentują się samoloty F-16. Było także elementem mającym na celu kultywowanie dziedzictwa tradycji, za które wspólnie jesteśmy odpowiedzialni, przekazując tę wiedzę kolejnym pokoleniom, by wśród nich kształtować godne naśladowania, patriotyczne postawy.

Więcej zdjęć Macieja Lipińskiego z okolicznościowej sesji można zobaczyć na stronie www.31blt.wp.mil.pl

mjr Krzysztof Terzyk

Źródło: 31 Baza Lotnictwa Taktycznego
comments powered by Disqus