Wkrótce nowa jakość na lotnisku w Powidzu

Wkrótce nowa jakość na lotnisku w Powidzu (fot. KOL Powidz)

Kompania Obsługi Lotniska na lotnisku w Powidzu będzie jeszcze bardziej nowoczesna. Zakończyły się testy urządzeń do pomiaru szorstkości sztucznych nawierzchni lotniskowych.

Przez dwa dni (10-11 bm.) na lotnisku w Powidzu testowano samochody wyposażone w urządzenia do pomiaru szorstkości sztucznych nawierzchni lotniskowych. Testy odbywały się w obecności przedstawiciela Infrastruktury Inspektoratu Wsparcia SZ i koordynowane były pod względem merytorycznym przez specjalistów Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Za bezpośrednią realizację odpowiadał Dowódca Grupy Pogotowia Zimowego st. chor. Jarosław Kozłowski z kompanii obsługi lotniska 33. Bazy Lotnictwa Transportowego.

Specjalnie przygotowane i wyposażone samochody na podwoziu Volkswagena mierzyć będą stopień szorstkości powierzchni lotniskowych - a mówiąc prosto - stopień hamowania i do tego właśnie będą wykorzystywane na lotnisku.W okresie zimowym informacja przekazywana załogom przez kontrolę lotniska o ocenie hamowania na drodze startowej i drogach kołowania jest jedną z istotniejszych. Ma ona bezpośredni wpływ na poczucie bezpieczeństwa załóg samolotów w trakcie startów i lądowań, pozwala też skutecznie i wymiernie ocenić brak możliwości wykonywania operacji lotniczych. Wkrótce urządzenia tego typu trafią na lotniska w Powidzu, Krzesinach i Dęblinie.

Tekst: kpt. Włodzimierz Baran, foto: KOL Powidz

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus