Prymas Polski gościł u lotników w Powidzu

Prymas Polski gościł u lotników w Powidzu (fot. kpt. Włodzimierz Baran)

Abp Wojciech Polak odwiedził Dowództwo 3. Skrzydła i lotnisko 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Wizyta miała charakter duszpasterski i sąsiedzki.

Prymas przybył do żołnierzy na zaproszenie Dowódcy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego gen. bryg. pil. Mirosława Jemielniaka. W programie wizyty znalazła się obszerna prezentacja tradycji i dorobku żołnierzy lotnictwa transportowego oraz przedstawienie specyfiki służby i różnorodności wykonywanych w kraju, i poza jego granicami, zadań. W szczególności dowódca Skrzydła przypomniał o udziale żołnierzy w zabezpieczeniu wszystkich wizyt Ojca Świętego w Polsce począwszy od 1979 r. -  aż do ostatniej wizyty papieża Benedykta XVI w maju 2006 r.

W trakcie spotkania z kadrą i pracownikami dowództwa Skrzydła abp Polak w szczególności odniósł się do specyficznego obszaru działalności lotników transportowych – lotów z pomocą humanitarną i Akcji Serce.  – „Jesteście prawdziwą wyspą miłosierdzia na oceanie obojętności” – powiedział, przypominając słowa wielkopostnego orędzia papieża Franciszka o globalizacji obojętności ludzkich serc i dusz. Słowa uznania Księdza Prymasa pod adresem żołnierzy i pracowników całego Skrzydła stały się niezamierzoną ale szczególnie cenną i ważną, dla uczestników spotkania, nagrodą i wyróżnieniem za codzienną służbę i pracę.W dalszej kolejności abp. Polak udał się na lotnisko 33. Bazy w Powidzu, gdzie gen. Jemielniak w towarzystwie gospodarza – dowódcy 33. Bazy pułkownika Mieczysława Gaudyna - zaprezentował część „kuchni” lotników – strażnicę Wojskowej Lotniskowej Straży Pożarnej, hangar Grupy Obsługi Statków Powietrznych, sekcję wysokościowo-ratowniczą i same samoloty – M-28 Bryza i C-130E Hercules. Ksiądz Prymas żywo interesował się służbą żołnierzy, ich codzienną działalnością. Wielu z nich miało niepowtarzalną okazję przywitania się i wymiany kilku zdań z Metropolitą Gnieźnieńskim.Na zakończenie wizyty abp Wojciech Polak dziękował za zaproszenie, za oddanie i codzienną służbę żołnierzy. Jak podkreślił –„dzięki wam czuję się jako obywatel bezpiecznie”.Tekst i foto: kpt. Włodzimierz Baran

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus