Nietypowe – połączone Akcje Serce

M-28 Bryza w locie - widok z bliska (fot. Bartek Bera)

Przez jedenaście godzin załoga z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego, w oparciu o jeden samolot M-28 Bryza wykonała dwie połączone w jedną Akcje Serce.

Załogi 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego coraz częściej realizują loty w ramach Akcji Serce. Do poniedziałku, tj do 6 maja br., wykonały ich już jedenaście – dziesięć z nich zrealizowała 8. Baza Lotnictwa Transportowego (8. BLTr) a jedną 33. Powidzka Baza Lotnictwa Transportowego. Z 6 na 7 maja jedna załoga, w oparciu o jeden samolot M-28 Bryza, wykonała dwie Akcje Serce.

Do służb dyżurnych spłynęło zapytanie o możliwość wykonania dwóch lotów o statusie „hospital”. Czas pomiędzy realizacją obu zadań był stosunkowo krótki. Z tego też powodu, po analizie możliwości wykonania lotów, podjęto decyzję o realizacji dwóch Akcji Serce przez jedną załogę bez powrotu na macierzyste lotnisko w Krakowie. Była to pod tym względem nietypowa realizacja lotu.

Bezpośrednio po analizie możliwości wykonania zadań, rozpoczął się proces planowania i przygotowania operacji. Po przygotowaniu samolotu przez personel techniczny, 6 maja 2019 roku, kilka minut przed 23:00, samolot transportowy M-28 Bryza wystartował z Krakowa do Wrocławia, skąd zabrał pierwszy zespół transplantologów i przetransportował go do Szczecina. Ze Szczecina, samolot z załogą przemieścił się do Warszawy, skąd po krótkim odpoczynku, przygotowaniu samolotu do dalszego lotu oraz podebraniu drugiego zespołu transplantologów, poleciał do Poznania. Ostatnim etapem był powrót na macierzyste lotnisko – do Krakowa. Szczęśliwe lądowanie na krakowskich Baliach miało miejsce 7 maja 2019 roku, tuż przed godzina 10:00.

Podczas wczorajszej Akcji Serce piloci i personel zabezpieczający wykazał się nie lada kunsztem oraz wyszkoleniem, dzięki czemu możliwe było sprawne, szybkie i bezpieczne wykonanie misji ratowania ludzkiego życia. Tym samym bilans Akcji Serce zrealizowanych przez 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego wzrósł o dwie kolejne i wynosi obecnie trzynaście akcji ratujących życie.

Na potrzeby „Akcji Serce” w 3. Skrzydle w gotowości utrzymywana jest załoga i samolot do wykonania lotu ratującego życie. Dużą część z nich realizują załogi 8. BLTr z krakowskich Balic. Coraz częściej jednak do wykonania lotów w ramach Akcji Serce angażowani są lotnicy z powidzkiej bazy.
Wtorkowa Akcja Serce to w tym roku dwunasty i trzynasty lot wykonany przez 3. Skrzydło w celu ratowania ludzkiego życia.

kpt. Martyna Fedro-Samojedny

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus