Dowódca Gwardii Narodowej Illinois w Powidzu

Dowódca Gwardii Narodowej Illinois w Powidzu (fot. mjr Grzegorz Schmidt)

Amerykański pododdział Aviation Detachment, który przebywa w Powidzu wraz z trzema samolotami C-130 Hercules, wizytował dowódca Gwardii Narodowej stanu Illinois Major General Daniel M. Krumrei.

Generał Krumei przyleciał do Polski na spotkanie z żołnierzami AvDet, który w obecnej rotacji składa się z personelu 182nd Airlift Wing - jednostki na co dzień stacjonującej w Peorii w stanie Illinois. Na płycie powidzkiego lotniska Major Generał Daniel Krumei powitany został przez reprezentującego Dowódcę Generalnego RSZ gen. dyw. pil. dr. Leszka Cwojdzińskiego i dowódcę 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego gen. bryg. pil. Mirosława Jemielniaka oraz towarzyszących im oficerów polskich i amerykańskich.

Generał Krumei zapoznał się z infrastrukturą powidzkiego lotniska i zadaniami jakie wykonuje jego gospodarz – 33. Baza Lotnictwa Transportowego. Zanim goście spotkali się z personelem AvDet-u mieli okazję do bezpośredniej obserwacji lotniczych mini zmagań między dwoma załogami amerykańskimi i jedną polską latającymi na C-130 Hercules.Lotnicy rywalizowali w dwóch konkurencjach taktycznych – na celność lądowania ogromnym Herculesem na ograniczonej powierzchni przyziemienia i pasie o ograniczonych rozmiarach oraz precyzyjnym zrzucie (z określonej wysokości) treningowego worka o wadze 25 kg. Pierwszą z konkurencji wygrali Amerykanie natomiast w zrzucie lepsi byli Polacy.Dopiero po zakończeniu zmagań generał Krumei miał okazję spotkania się z polskim personelem latającym na Herculesach, a następnie z podległymi mu na co dzień żołnierzami 182nd Airlift Wing. Pan Generał pytał o pobyt w Polsce, stopień realizacji zadań i wrażenia ze szkolenia i współpracy z Polakami. Po spotkaniu gość i towarzyszący mu amerykańscy oficerowie odlecieli do Warszawy.

kpt. Włodzimierz Baran, foto: mjr Grzegorz Schmidt

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus