C-295M znowu startowały z trawy

C-295M znowu startowały z trawy (fot. st. szer. Tomasz Machowiak)

W minionym tygodniu po raz kolejny w tym roku piloci samolotów C-295M trenowali lądowania na pasie trawiastym.

Kolejnych kilku pilotów samolotów CASA C-295M uzyskało (bądź potwierdziło) swoje uprawnienia zezwalające im na wykonywanie operacji startów i lądowań z płaszczyzn trawiastych. Do szkolenia wykorzystali trawiasty pas startowy, jaki funkcjonuje na lotnisku w Powidzu i służy tamtejszym lotnikom Herculesów i Bryz do szkolenia.

Pas ten powstał dzięki współpracy polsko-amerykańskiej w ramach funkcjonujących na powidzkim lotnisku rotacyjnych pododdziałów amerykańskich samolotów C-130 tzw. Aviation Detachment.

Lotnicy z Krakowa wykonali w ciągu dwu dni szkolenia 24 operacje startów i lądowań z trawy. Przedsięwzięcie zabezpieczali na ziemi (wg standardów amerykańskich): Landing Zone Safety Officer z 8. BLTr w Krakowie i Landing Zone Safety Menager z 33. BLTr w Powidzu. Warto podkreślić, że żołnierze kompani obsługi lotniska z 33. Bazy to jedyni w Siłach Powietrznych żołnierze posiadający przeszkolenie i uprawnienia do przygotowywania lądowisk dla samolotów transportowych i ich obsługi.Tekst: kpt. Włodzimierz Baran, foto: st. szer. Tomasz Machowiak

Źródło: 3. Skrzydło Lotnictwa Transportowego
comments powered by Disqus